Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Liberecký Moravskoslezký Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Složky IZS Sport Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

HASIČSKÝ SPORT: Čtvrté místo vybojovali čeští hasiči v soutěži Firefighter Combat Challenge

PRAHA/BOMBAJ – Český výběr sportovců HZS ČR se v indické Bombaji ukázal v plné síle a v konkurenci 32 týmů z celého světa, v konkurenci mnoha soutěžních FCC profesionálů, předvedl heroický výkon. Čeští hasiči se přes osmifinále, čtvrtfinále a semifinále probojovali až do druhého finále, kde jim bronzová medaile utekla o pouhých několik setin sekundy, obsadili tak 4. celkové místo v týmové štafetě.

V kategorii jednotlivců nstržm. Martin Plšek z HZS Olomouckého kraje získal bronzovou medaili v kategorii nad 35 let, ostatní borci obsadili příčky od 10. do 20. místa z celkových 90 závodníků.

Jak se stále znovu ukazuje, čeští nejtvrdší hasiči zaslouží pozornost a podporu při přípravě na reprezentaci svého sboru, protože i s minimálními podmínkami pro přípravu jsou schopni konkurovat těm nejlepším sportovcům z celého světa.

Exhibiční závod soutěže Fire Combat 360 byl přenášen indickou televizí a zároveň online na facebooku soutěže. Dle mediálních zástupců tuto show sledovalo cca 50 milionů diváků na celém světě.

5. 3. 2018 (Jan Pecl) – Pětice borců z řad sportovců Hasičského záchranného sboru ČR bude bojovat o zlatou medaili v soutěži FCC až v indické Bombaji. Zda si čeští sportovci zopakují úspěch ze soutěže TFA v Japonsku, to se rozhodne druhý březnový týden. Držme jim palce!

MV-generální ředitelství HZS ČR obdrželo v prosinci roku 2017 pozvánku k účasti svých sportovců v soutěži Firefighter Combat Challenge (dále jen FCC) s názvem „Fire Combat 360“. Tato soutěž se uskuteční ve dnech 7. – 11. března 2018 v indické Bomaji a jejím cílem je mimo jiné propagace hasičské profese u tamějších obyvatel a nábor nových posil k místním hasičským sborům.

Zkušenosti se zahraničními soutěžemi nejsou našim sportovcům cizí. V prosinci 2017 se výběr sportovců Hasičského záchranného sboru ČR (dále jen HZS ČR) zúčastnil unikátní soutěže ve speciálně sestavených disciplínách blízkých TFA v japonském hlavním městě Tokiu, kde zvítězil nad domácím výběrem těch nejlepších 2:1. Záznam soutěže byl vysílán v národní televizi Fuji TV v rámci novoročních oslav. Video českých hasičských sportovců na sociálních sítích získalo jen za prvních 14 dní po zveřejnění více jak 50 000 zhlédnutí.

Účast českých sportovců na soutěži Fire Combat 360 v Indii podpořil svou záštitou i generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba.

S ohledem na výborná umístění příslušníků HZS ČR na soutěžích v disciplínách TFA a FCC v rámci celého světa má český výběr značné šance uspět ve velké mezinárodní konkurenci a udělat České republice dobré jméno i v takto exotické destinaci.

Uvedenou cestu lze vnímat jako další možnost HZS ČR ukázat se v očích veřejnosti jako moderní sbor 21. století poskytující jak potenciál osobního rozvoje příslušníků, tak možnost pracovat ve sboru s jasnou vizí rozvoje v oblasti odborné i fyzické přípravy.

Náklady na účast českých sportovců ve výše jmenovaných soutěžích byly z převážné části hrazeny zahraničním organizátorem akce.

Za specialisty na FCC v rámci týmu lze považovat pprap. Miroslava Michlovského z HZS Středočeského kraje a nstržm. Jana Pipiše z HZS Libereckého kraje.

Pětici vybraných borců doplňují členové reprezentačního družstva HZS ČR v disciplínách TFA, jež se svým charakterem provedení i příprav FCC velmi přibližuje, konkrétně jde o nprap. Petra Moleše z HZS Jihomoravského kraje, nstržm. Víta Malenovského z HZS Jihomoravského kraje a stržm. Martina Plška z HZS Olomouckého kraje.

Doufejme, že se naší výpravě podaří bez problémů dopravit na místo a po krátké aklimatizaci (teploty v Bombaji nyní dosahují až 35 °C) předvést skvělé výkony hodné mistrů světa a ve zdraví se vrátit zpět do České republiky. Další aktuální informace budou následovat. Držme naší výpravě palce a těšme se na zajímavé zprávy z cesty!

Vedoucí delegace: kpt. Ing. Bc. Jan Pecl (MV- GŘ HZS ČR)

Závodníci:
nstržm.Vít Malenovský (HZS Jihomoravského kraje)
nprap.Petr Moleš (HZS Jihomoravského kraje)
pprap. Miroslav Michlovský (HZS Středočeského kraje)
nstržm. Jan Pipiš (HZS Libereckého kraje)
nstržm. Martin Plšek (HZS Olomouckého kraje)

Autor: kpt. Ing. Bc. Jan Pecl
MV-GŘ HZS ČR