Krimi Plzeňský Pomáháme Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Nález munice mezi Filipovou Horou a Maxovem

PLZEŇSKÝ KRAJ – Dne 7. listopadu 2018 v 12:20 hodin přijali policisté na tísňové lince policie 158 oznámení od revírníka, že pod vývratem stromu v lese mezi Filipovou Horou a Maxovem nalezl pravděpodobně dělostřelecký granát.  Pěchotní minu přivolaný pyrotechnik na místě odstřelil.

Policisté Policejní stanice Folmava ihned vyjeli na místo a toto místo zajistili. Zamezili přístup nepovolaným osobám a až do příjezdu pyrotechnika střežili místo nálezu munice. Příslušník Pyrotechnické služby Policie České republiky po příjezdu a po prohlídce předmětu sdělil, že se jedná o pěchotní minu americké armády z druhé světové války. Vzhledem k stavu nalezené munice pyrotechnik rozhodl, že kvůli bezpečnosti by bylo vhodné minu zneškodnit na místě.

 Ke zneškodnění byla vyhledána vyhovující lokalita – louka mezi Maxovem a Stříbrnými domky. Policisté provedli obhlídku místa, zda se tam nenacházejí žádné osoby, a na několik minut zastavili provoz na pozemní komunikaci mezi obcemi Spálenec a Maxov. Mina byla odstřelena a provoz opět obnoven.

  V souvislosti s tímto případem upozorňujeme občany, aby s žádným předmětem připomínajícím munici nemanipulovali. Nebezpečí nalezené munice tkví zejména v tom, že není zřejmé, v jakém stavu se nachází iniciační mechanismy. Některé mohou být vlivem času naprosto nefunkční, jiné se stanou časem maximálně citlivými na vnější podněty. Pokud kdekoliv naleznete předměty (například při výkopových pracích či úklidu), u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici či její součást, veškerou činnost přerušte a přivolejte Policii České republiky. Policisté pyrotechnické služby si převezmou předmět k likvidaci. Porušením uvedených zásad může dojít k ohrožení života nebo zdraví osob.

Autor : por. Mgr. Dagmar Brožová

ilustrační foto

 

Napsat komentář