Auto-Moto Cestování Doprava Finance Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Kultura Liberecký Moravskoslezký Olomoucký Pardubický Plzeňský Politika Praha Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

Začaly práce na pokračování D35, řidičům se za čtyři roky otevře najednou 27 kilometrů dálnice

ČESKÁ REPUBLIKA – Ředitelství silnic a dálnic slavnostně zahájilo stavbu téměř patnáct kilometrů dlouhého úseku dálnice D35 mezi obcemi Časy a Ostrov. Na jaře příštího roku chce ŘSD začít stavět úsek mezi Opatovicemi nad Labem a Časy. Celých 27,3 kilometrů dálnice se má otevřít řidičům za čtyři roky.

„Začínáme stavět téměř patnáctikilometrový úsek klíčové dálnice, který otevřeme za 44 měsíců. Na jaře pak začne také stavba 12,6 kilometrů dlouhého úseku, oba máme v plánu zprovoznit v roce 2022. Pokračování dálnice D35 umožní převedení husté dopravy ze silnice I/35 mezi Holicemi a Zámrskem a uleví tak přilehlým městům a obcím. Celá dálnice by pak do dvanácti let mohla odvést část dopravy z nejvytíženější dálnice D1“, říká ministr dopravy Dan Ťok.

Před dokončením 27 kilometrů dlouhého úseku má Ředitelství silnic a dálnic plán postupně zahajovat práce na několika dalších místech dálnice D35. Od roku 2021 budou postupně zahajovány stavby v délce 55 kilometrů, konkrétně úseky Ostrov – Vysoké Mýto, Vysoké Mýto – Džbánov, Džbánov – Litomyšl, Litomyšl – Janov, Janov – Opatovec. Celá dálnice D35 je plánována v trase Jičín – Hradec Králové – Olomouc – Lipník nad Bečvou a s celkovou délkou přes 200 kilometrů bude druhou nejdelší dálnici v České republice. D35 je zároveň v celé svojí délce součástí globální sítě TEN-T evropských dopravních koridorů.

V současné době je celkově rozestavěno 194 kilometrů nových dálnic a silnic první třídy, což jsou většinou obchvaty měst. Nové úseky dálnic z toho tvoří 133 kilometrů, z toho je 21 kilometrů modernizované D1, která se nově staví za provozu. Další podrobnosti k jednotlivým stavbám najdete v naší interaktivní mapě.

Podrobnosti o stavbě

Hlavní trasa:
délka 14 700 m

kategorie: D 25,5/120
plocha vozovek: 323 000 m2
počet stavebních objektů: 155

Zhotovitel: Eurovia, Metrostav, Swietelsky

Cena stavby dle smlouvy: 3 232 mil. Kč bez DPH

Termín výstavby: 44 měsíců do zprovoznění.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář