Fitness Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Liberecký Moravskoslezký Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Sport Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

OSOBNÍ TRENÉR – FITNESS: Detoxikace organismu – nutnost nebo nesmysl?

ČESKO – Blíží se jaro a spousta lidí chce očistit své tělo od těch starých, nepotřebných látek a uvažuje o jarním detoxu těla. Slovo detox je skloňováno v médiích, v televizi, na různých webech, zkrátka reklama detox na nás křičí ze všech stran. A my si pokládáme otázku „Co kdybych to zkusil(a)?

Co je to vlastně ten detox?

Detoxikace obecně je léčba závislosti na návykové látce. Můžeme absolvovat detoxikaci ze závislosti na alkoholu, na nikotinu nebo na jiných drogách. Prostřednictvím detoxikace dostáváme z těla nežádoucí látky. V případě jakékoli výše uvedené fyzické závislosti na drogách má zcela jistě detoxikace smysl. A nutno podotknout, že probíhá zpravidla v léčebnách nebo alespoň pod dohledem nějakého odborníka.

Detoxikace coby očista těla

Detoxikace, kterou mají na mysli zejména ženy je však poněkud odlišná. Detoxikace je vlastně součástí procesu, který se nazývá „biotransformace“. Jedná se o reakce v těle, kdy veškeré cizorodé látky. Které se dostanou do našeho těla, se zpracují a následně se vyloučí z těla ven. Hlavním orgánem, který se účastní těchto procesů, jsou játra a obdobně jsou na tom i ledviny. Oba tyto orgány je třeba si tedy hýčkat, a to zejména dostatečným pitným režimem, střídmou konzumací alkoholu, popřípadě léčiv.

Z výše uvedeného je tedy patrné, že tělo se pomocí vlastních orgánů dokáže velmi efektivně detoxikovat samo. Předpokladem je samozřejmě dodržování alespoň základů zdravého, chcete-li fitness životního stylu. Detoxikaci můžeme ovlivnit enzymy, které můžeme zkonzumovat ve formě ovoce či zeleniny, a to zejména po zimě, kdy bývá tělo oslabené.

Jak tedy na správnou detoxikaci?

  • Nekonzumujte žádný alkohol
  • Pijte čaj z rostliny ostropetřec mariánský
  • Více se hýbejte
  • Vyřaďte z jídelníčku tzv prázdné kalorie
  • Dostatečně pijte, zejména vodu a neslazené čaje
  • Nekuřte, pokud to je možné, neberte žádné léky, omezte potraviny s přidaným cukrem

Není třeba do sebe sypat žádné tablety, není třeba pít mnohdy předražené detoxikační nápoje, ani držet hladovky, které vám zpravidla více uškodí. Stačí jen dodržovat pár základních zásad zdravého životního stylu a vaše tělo vám poděkuje.

Autor: Bc. Zdeněk Drexler
osobní trenér

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář