Karlovarský Královehradecký Liberecký Složky IZS Sport Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

V Krušných horách začala sezóna cyklistických úrazů

KRUŠNÉ HORY – Přestože lyžařský provoz ve skiareálech ještě nekončí, nastupují v tomto období sporty, které jsou spojeny s létem, a s nimi i těžké úrazy.

Včera proto museli záchranáři krušnohorské HS zasahovat u vážně zraněného cyklisty z Nizozemí. „Sjížděl z Blatenského vrchu a zřejmě nezvládl řízení v prudkém svahu. Spadl z rychle jedoucího horského kola a ztratil vědomí. Naštěstí nejel sám, takže jsme se o nehodě dozvěděli ihned a vyrazili na místo s potřebným zdravotnickým vybavením,“ uvedl k výjezdu Jan Šimeček, zasahující člen Horské služby Krušné hory.

Záchranáři po příjezdu stav zraněného konzultovali s dispečinkem linky 155, který na místo vyslal sanitní vůz i vrtulník Letecké záchranné služby. „Pak jsme cyklistovi nasadili krční límec, stabilizovali ho do vakuové matrace a do příjezdu záchranné služby kontrolovali jeho životní funkce. Poté jsme zajistili místo pro přistání vrtulníku, který pacienta transportoval do Plzeňské fakultní nemocnice,“ popsal zásah Jan Šimeček.

„Opět přišel čas, kdy musíme znovu a znovu apelovat na milovníky horských kol, aby dodržovali Desatero cyklisty v horském terénu. Především by pak měli volit styl jízdy tak, aby nepřeceňovali schopnosti a stačili vždy včas a bezpečně zastavit,“ varoval mountbikery Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory. Dodal, že vzhledem k rozmachu dalších sportů platí například toto Desatero i pro jezdce na horských koloběžkách.

Zdroj: Horská služba ČR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář