Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Krimi Liberecký Moravskoslezký Olomoucký Pardubický Plzeňský Pomáháme Praha Školní okénko Sport Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

PREVENCE: Pozor na nebezpečí při koupání v jezech

ČESKO – Horké dny lákají ke koupání v řekách. Tam na koupající často číhá zbytečné nebezpečí. Řeč je o koupání v jezech a jejich bezprostřední blízkosti. Pamatujte na zlaté pravidlo: v jezech se nekoupeme. I když se může zdát, že je jez mírný a není nebezpečný, opak je často pravdou. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že každý jez mění svou charakteristiku v závislosti na množství vody, které aktuálně v řece protéká. Takže jeden den může být relativně bezpečný a druhý už smrtelný.

Když už se chcete koupat v blízkosti jezu, pamatujte, že je to bezpečné až za tzv. vývarovou linií. Co to je? To je rozhraní, kdy už voda z jezu normálně odtéká a nevrací se zpět pod jez. Jak se to pozná? Většinou je to místo, kde už voda není zpěněná. Podle stavu vody to může být pět až osm metrů od hrany jezu. Nezapomínejte však, že je důležité být u břehu s terénem, který nám umožní pohodlný vstup a výstup z vody. Měli byste dosáhnout na dno. A hlavně pořád dávejte pozor na proud od jezu. Může vás strhnout s sebou dále po proudu. Dobré je také nechodit plavat sám.

Koupání nad jezy je zakázáno! Voda vás může lehce vzít sebou dolů pod jez. I když se může zdát, že je tam mělko a jez se dá přejít. Nezapomínejte, jezy bývají často kluzké od řas. Uklouznete a jste pod jezem.

Asi nemusíme dodávat, že i když se rozhodnete pro koupání pod jezem bezpečně za vývarovou linií, je dobré nechodit do vody v podnapilém stavu nebo pod vlivem drog. Nedoporučuje se do vody skákat, když jste rozpálení od slunce, ale vstupujte postupně pomalu.

Více informací o Vodní Záchranné službě ČČK naleznete také ZDE.

Autor: Daniel Vičan
Vodní Záchranná Služba ČČK

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář