Auto-Moto Doprava HZS Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Liberecký Moravskoslezký Olomoucký Pardubický Plzeňský Pomáháme Praha Složky IZS Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

VIDEO: Do Bosny a Hercegoviny míří další česká materiální humanitární pomoc

ČESKO – Ministerstvo vnitra společně s Hasičským záchranným sborem ČR posílá další pomoc do Bosny a Hercegoviny. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) tak vyslyšel prosbu o materiální humanitární pomoc při zvládání migrace. Konvoj vozů Hasičského záchranného sboru ČR s pomocí by měl dorazit do Sarajeva 13. ledna. Tam si ji převezme místní Červený kříž. 

Humanitární pomoc se skládá z 2000 spacích pytlů, 2000 přikrývek, 2000 pláštěnek a 500 sad jídelního nádobí, které dodal Hasičský záchranný sbor ČR. Celková hodnota pomoci je cca 2,5 milionu Kč a je hrazena z rozpočtu Ministerstva vnitra v rámci programu Pomoc na místě.

Veškerý materiál přepravují 4 nákladní vozidla HZS ČR. S konvojem jede také doprovodné vozidlo s velitelem jednotky, plk. Ing. Lukášem Kmecem, a jeho zástupcem – styčným důstojníkem, ppor. Ing. Ondřejem Šestákem.

Konvoj vyjel 10. 1. 2020 v 12:40 hodin z areálu HZS ČR ve Zbirohu za účasti ministra vnitra Jana Hamáčka a generálního ředitele HZS ČR genpor. Ing. Drahoslava Ryby.

„Ministerstvo vnitra pomáhá zemím západního Balkánu dlouhodobě. Při loňské návštěvě jsem hovořil se zástupci tamního ministerstva a podle jejich požadavků jsme společně s Hasičským záchranným sborem ČR sestavili náklad, který dnes do Bosny a Hercegoviny posíláme,“ uvedl Jan Hamáček s tím, že to není jediná pomoc Ministerstva vnitra této zemi. V roce 2018 Ministerstvo vnitra poskytlo 1 milion EUR na posílení kapacit hraniční policie.

HZS ČR má dostatečné rezervy pro případ mimořádné události v ČR, která by vyžadovala poskytnutí takovéhoto druhu humanitární pomoci. Zajištění případných potřeb obyvatel ČR tak není nijak ohroženo. Jsem rád, když můžeme pomoci lidem v nouzi, kteří naši pomoc skutečně potřebují.“, doplnil slova pana ministra vnitra Drahoslav Ryba.

Hasičský záchranný sbor ČR v minulosti opakovaně zabezpečoval poskytnutí humanitární pomoci, například v roce 2019 do Íránu, konkrétně do povodněmi postižené provincie Lorestan a Khuzestan (kalová čerpadla, stany, přikrývky a spací pytle), nebo také Řecku, na obnovu vybavení hasičského sboru v Megaře po ničivých požárech. Řeckým kolegům byla předána pomoc v hodnotě 5 mil. Kč, z rozpočtu ministerstva zahraničí, a jednalo se o minibus Volkswagen Transporter, kalová čerpadla, svítilny do výbušného prostředí, vzduchový kompresor, zásahovou obuv a další.

Autor: pplk. Mgr. Nicole Studená

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář