Finance HZS Kultura Plzeňský Politika Pomáháme Praha Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Česká republika odeslala materiální pomoc Číně k boji s koronavirem

ČESKO – Česká republika dnes odeslala materiální pomoc Číně k boji s koronavirem. Více než 4 tuny zdravotnického materiálu jsou na cestě z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu do Vídně. Tam bude pomoc naložena do speciálu, který v pondělí 17. února 2020 zamíří přímo do čínského Wu-chanu.

Materiální humanitární pomoc, kterou Česká republika poskytla Číně pro boj s koronavirem COVID-19 převáží Hasičský záchranný sbor ČR.

Přepravu zajišťuje jednotka Generálního ředitelství HZS ČR, která vyrazila dnes po 13. hodině z Národní základny humanitární pomoci, která se nachází v areálu HZS ČR ve Zbirohu. Nakládky materiálu a odjezdu jednotky se zúčastnili náměstek generálního ředitele HZS ČR, plk. doc. JUDr. František Vavera Ph.D., LL.M. a plk. Ing. Roman Bílý, ředitel odboru operačního řízení MV GŘ HZS ČR a řídící důstojník. Velícím důstojníkem jednotky je pplk. Mgr. Michal Žůrek, a styčným důstojníkem je pprap. Bc. Jiří Kubeš.

„Jsem velmi rád, že ČR umí nabídnout rychlou pomoc nejenom peněžní, ale i konkrétní – věcnou a že se v ní uplatňuje české know-how, které je v této oblasti na špičkové úrovni. Materiální pomoc, která dnes putuje do Vídně a následně do Wu-chanu, je složená z výrobků, které byly prakticky obratem k dispozici a nemuselo se čekat na jejich dodání nebo výrobu v řádu týdnů,“ vysvětlil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Materiální pomoc v celkové hodnotě 3,3 milionů korun zahrnuje respirátory, masky, ochranné operační oděvy, rukavice a roušky i dezinfekční prostředky. Ministerstvo zahraničních věcí její dodání připravilo v součinnosti s českými výrobci (Batist, Clinitex, Dina-Hitex, Medica Filter a Nanologix) a v účinné koordinaci s Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP).

Ochranné pomůcky budou ve Vídni naloženy do speciálu, který přepraví také pomoc poskytnutou Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem. Let kofinancovaný Evropskou komisí pomoc dopraví přímo do Wu-chanu, kde ji převezme Hubei Charity Federation k přímému využití v místních nemocnicích.

„Chci poděkovat za skvělou a rychlou spolupráci Ministerstvu vnitra a českým výrobcům zdravotnických prostředků. Zastavit šíření koronaviru je v zájmu ČR a pomoci těm, kteří o pomoc požádají, je naší povinností,“řekl Petříček.

Druhou část české pomoci tvoří finanční příspěvek v hodnotě 6 milionů korun na program podpory nejen Číny, ale i dalších postižených a virem ohrožených zemí. Součástí programu vyhlášeného Světovou zdravotnickou organizací je také výzkum a vývoj v oblasti hledání možností léčení a prevence nemoci.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *