Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Koronavirus Královehradecký Liberecký Moravskoslezký Olomoucký Pardubický Plzeňský Pomáháme Praha Složky IZS Středočeský Technika Ústecký Vysočina YouTube Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

PREVENCE: Mobilní aplikaci eRoušku si do svého mobilu stáhlo už přes jeden milion lidí

ČESKO – Už jste si stáhli mobilní aplikaci eRouška, kterou mobilní operátoři rozesílají lidem prostřednictvím SMS zpráv do svého telefonu? S aplikací eRouška totiž pomůžete zastavit šíření COVID-19. Umožňuje včas a anonymně upozornit uživatele na rizikové setkání s nakaženým.

Aplikace eRouška maximálně chrání vaše soukromí, nezná vaše osobní údaje ani polohu. Aplikace pracuje na pozadí telefonu a monitoruje okolí.

Stáhněte si aplikaci zdarma ještě dnes ZDE. Zapojte se do boje proti koronaviru.

Jak eRouška chrání vás a vaše okolí?
eRouška je součástí systému Chytrá karanténa Ministerstva zdravotnictví ČR

Když jste nakaženého potkali
Když s eRouškou potkáte dalšího uživatele, u kterého se později prokáže onemocnění Covid-19, tak vám aplikace zobrazí anonymní upozornění na možné riziko nákazy koronavirem a doporučí vám další postup. Třeba jste jen delší dobu seděli u vedlejšího stolu v restauraci, ale vůbec se neznáte. Bez eRoušky by vás nebylo možné varovat.

Když se nakazíte vy
Pokud u vás test prokáže nákazu Covid-19, hygienik vám po telefonátu zašle v SMS unikátní kód, kterým umožníte odeslání svých anonymních identifikátorů (klíčů) do eRoušek ostatních uživatelů. V každé z nich algoritmus vyhodnotí, jestli vaše vzájemné setkání bylo rizikové. Pokud ano, zobrazí se jim varovná notifikace. Díky tomu je možné na riziko upozornit uživatele, které osobně neznáte, jen jste s nimi třeba jeli autobusem. A ti tak mohou chránit svou rodinu a okolí.

Nikdo se tedy z aplikace nedozví, od koho upozornění na nákazu přišlo. Prohlédněte si, jak eRouška funguje v přehledné infografice.

eRouška chrání vaše soukromí

Jak se eRouška liší od jiných podobných aplikací?
eRouška používá technologii Bluetooth, kterou je vybavená většina chytrých mobilních zařízení v Česku. Díky tomu funguje i v budovách, podzemních parkovištích nebo v metru. Aplikace je navržená tak, aby nesbírala informace o vaší poloze (např. přes GPS). Pouze anonymně zjišťuje, se kterými dalšími uživateli aplikace jste přišli do bližšího kontaktu. Jako jediná v ČR může oficiálně používat Apple/Google protokol, který garantuje bezpečnost aplikace na platformách Android a iOS a snižuje spotřebu baterie.

Dozví se ostatní moji identitu, pokud onemocním?
Ne. V případě nákazy můžete ze svého zařízení s eRouškou odeslat ostatním uživatelům pouze anonymní identifikátory (klíče), které slouží k vyhodnocení možného rizikového kontaktu. Aplikace vás neidentifikuje a minimalizuje zpracování osobních údajů. Detailní informace o zpracování osobních údajů najdete na stránce Podmínky používání. Jediný, kdo může znát vaši totožnost, je pracovník hygienické stanice, který s vámi případně povede epidemiologický pohovor. I on je ovšem povinný dodržovat maximální diskrétnost a chránit vaše osobní údaje.

Jakou roli hraje moje jedna instalace? Změní se něco?
Čím více nás bude eRoušku používat, tím lepší vytvoříme síť, která nás bude vzájemně chránit a varovat před rizikem nákazy. Výhodou eRoušky je, že vás může co nejrychleji informovat, a pomoci tak ochránit vás, vaši rodinu i blízké.

Jsou u vás má data v bezpečí? Kdo eRoušku provozuje?
Už eRouška 1.0 prošla několika nezávislými audity, které potvrdily bezpečnostní nezávadnost jejího kódu a soulad s podmínkami zpracování osobních údajů. Nová eRouška projde další sadou auditů v nejbližší době. Aplikaci spravuje Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie.

Kdo eRoušku navrhl a naprogramoval?
Ve vývojářském týmu, který pracuje na nové verzi 2.0 postavené na Apple/Google protokolu, je i velká část dobrovolníků, kteří původní aplikaci vytvořili.

Než vyjdete ven, nasaďte si také eRoušku.

 

Zdroj: eRouška
Ministerstvo zdravotnictví ČR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *