Kultura Ústecký Z domova Zprávy podle krajů

VIDEO: Setkání s historií války na Mostecku se uskutečnilo v Mezinárodním památníku obětem II. světové války

Mostecko – Objekt bývalého krematoria na starém mosteckém hřbitově, který nyní slouží jako Mezinárodní památník obětem II. světové války v Mostě, se stal v sobotu 11. listopadu dějištěm pietní vzpomínkévé akce v rámci Dne válečných veteránů, a to pod názvem Setkání s historií války na Mostecku. 

Akce byla uspořádána ve spolupráci se Severočeským leteckým archivem v Mostě. Zájemci si tak mohli prohlédnout zajímavé expozice a podiskutovat o regionální válečné historii na Mostecku. K vidění byly také unikátní fotografie, vzpomínkové artefakty z období II. světové války i poutavé vyprávění historiků. Závěrem si pak každý návštěvním odnesl malý dárek v podobě poutavé publikace o válečné historii na Mostecku…

Památník se nachází v objektu bývalého městského krematoria, které bylo postaveno v letech 1923 – 1924. Stavba se najete v areálu městského hřbitova v ulici Pod Koňským vrchem č.p. 1433. Budova je od roku 1987 prohlášena za nemovitou kulturní památku.

VIDEOSESTŘIH Z PIETNÍ AKCE V MOSTECKÉM PAMÁTNÍKU…

Videosestřih z pietní akce připravil: Honza Vraný/JV PRESS

Expozice

Expozice II. světová válka na Mostecku uceleně přibližuje období let 1938 – 1945. Návštěvník v ní nalezne množství fotografií, modelů vojenské techniky a letadel, dokumentů i trojrozměrných předmětů mapujících události II. světové války v regionu. Expozice se také zabývá osudy obyvatel Mostecka a nejen to. Ukazuje, jak bylo obsazeno pohraničí po podpisu Mnichovské dohody, jak se za války žilo na Mostecku, jak žili a čemu se věnovali váleční zajatci a totálně nasazení dělníci v pracovních táborech, nebo kolik Mostečanů se zapojilo do odboje proti hitlerovskému Německu, ať už doma v regionu, v Protektorátu Čechy a Morava, nebo v zahraničních armádách po celém světě. Nechybí zajímavosti kolem prominentního lágru v zámku Jezeří, kolem doposud ne zcela objasněné smrti čtyř spojeneckých letců, účastníků známého Velkého útěku ze Saganu, jejichž ostatky byly zpopelněny v mosteckém městském krematoriu.  Nebo informace o bombardování Mostu letectvem Rudé armády 8. května 1945. Nechybí také zmínka o obyvatelích Mostecka, kteří za II. světové války zahynuli v německých armádách.

více informací na webu památníku ZDE

OTEVÍRACÍ DOBA: Sezona:

květen – říjen

V květnu – říjnu je otevřeno vždy:

Pondělí, středa a pátek: 10.00 – 15.00 hodin
(bez výkladu a průvodce)

Úterý: 10.00 – 12.00 a 13.00 – 16.00 hodin
Čtvrtek: 10.00 – 12.00 a 13.00 – 16.00 hodin
Neděle: 13.00 – 16.00 hodin
(s výkladem průvodce)

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz