Politika Ústecký Z domova Zprávy podle krajů

NAPSALI JSTE: Nikdy by mě nenapadlo, že se z mobilního kluziště v Mostě stane taková kauza

Most – V posledních dnech se hodně řeší záměr vedení města vybudovat kluziště v parčíku vedle budovy magistrátu. Osobně jsem tento plán uvítal a nikdy by mě nenapadlo, že se z toho stane taková kauza. Řekl jsem si, že spousta lidí možná nemá všechny informace nebo se tolik celým záměrem nezabývala a pouze slyší o kácení parku, nekoncepčnosti záměru a další polopravdy.

Dal jsem si tu práci a zkreslil 3D vizualizaci, kterou bych rád celý záměr přiblížil našim občanům. Z vizualizace je vidět, že pokácení osmi stromů opravdu nepovede k ekologické katastrofě a považuji tento projekt za opravdu koncepční ve velmi úspěšném plánu vedení města k zatraktivnění náměstí. Vedle pravidelných farmářských trhů a dalších akcí, je toto další krok tomu, dostat obyvatele města ven, setkávat se, bavit se a sportovat.

A ještě než se objeví spekulace o tom, že tímto projektem něco získám, tak se předem přiznávám. Ano, získám nádhernou vánoční atmosféru s mou rodinou přímo v našem městě a moc se na to těším.

Tady je několik faktů, které je dobré si připomenout.

Za pokácené stromy budou vysázeny nové. A to ve větším počtu a na místech, kde je to opravdu potřeba. Město Most v posledních 4 letech vysadilo ve městě stovky nových stromů.

Stávající park rozhodně není doposud vyhledávaným místem, spíše naopak. Ke zvýšení bezpečnosti v minulosti pomohlo prořezání spodních větví. Ale ani dnes v parku nenajdete příliš mnoho lidí, kteří by zde trávili volný čas.

Park nedělají pouze lavičky a stromy, ty oblíbené parky vždy mají něco pro lidi, ať už je to zelená rovná plocha pro různé aktivity, dětské hřiště nebo nějaký vodní prvek. Tento parčík nemá nic, jsou to v lajně vysázené rychle rostoucí stromy, aby tuto stavební parcelu vyplnily do doby nějakého smysluplného využití.

Umístění kluziště je důležité co nejblíže k náměstí, protože kouzlo kluziště je právě o vánočních trzích. Program na kluzišti, kde budou malí hokejisté a krasobruslaři, se skvěle doplňuje s programem vánočních trhů. Chození někam „za roh“ tu jednoduše nedává smysl.

Stromy kolem dokola budou také osvětleny, což udělá z kluziště opravdu kouzelné místo. To není to samé jako postavit kluziště vedle obchodního domu.

Vánoční trhy budou díky kluzišti opravdu jedinečné a v kombinaci s každoroční nádhernou vánoční výzdobou bychom mohli dosáhnout opravdu výjimečné vánoční atmosféry.

Plocha nezůstane ladem ani po zbytek roku. Kluziště se dá přebudovat na letní provoz, např. pro hraní florbalu a dalších sportů. Plocha se plánuje využívat i na menší koncerty, divadlo a další aktivity, které mezi stromy budou mít zase úplně jiný nádech.

Autor: Jiří Nedvěd/Zastupitel města Mostu

OBRAZEM VIZUALIZACE….

PSALI JSME TAKÉ: VIDEOREPORTÁŽ: Kácení borovic v centru Mostu kvůli kluzišti bylo nakonec odloženo

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz