Složky IZS Ústecký Z domova Zprávy podle krajů

AKTUALIZUJEME: Horská služba evakuovala seniory ze zapadlého autobusu u přehrady Fláje

KRUŠNÉ HORY – Osmačtyřicet seniorů z autobusu, zapadlého v návěji na uzavřené silnici od přehrady Fláje k Moldavě evakuovali včera až do půlnoci členové Horské služby. O nehodě jsme informovali aktuálně již včera.

Kolem šesté hodiny večer se na HS obrátila Policie ČR s tím, že na udané komunikaci je autobus s dvaceti lidmi. „Jakmile jsme dorazili na místo, zjistili jsme, že osob k evakuaci je mnohem víc. Autobus byl plný seniorů na výletě a dva z nich měli vzhledem k věku po nehodě mírné zdravotní problémy,“ uvedl k noční akci Jan Mach, zasahující člen Horské služby Krušné hory. Záchranáři proto nejdříve ošetřili turisty s komplikacemi a pak zahájili evakuaci všech osob k místům, kam mohl dojet automobil.

„Na sněžném skútru a terénní čtyřkolce jsme seniory postupně sváželi k autu. V něm je pak s námi skvěle sehraní policisté transportovali do hotelu na Klínech, kde si mohli výletníci odpočinout. Teprve krátce před půlnocí jsme byli s evakuací hotovi,“ popsal zásah Jan Mach s tím, že obě zdravotní komplikace si nevyžádaly naštěstí ošetření v nemocničním zařízení. Doplnil, že na vozovku, která je v zimních měsících neudržovaná a pro provoz uzavřená, dovedla řidiče autobusu navigace.

„Satelitní navigace zřejmě nemají v programu zimní uzavírky. Jen za uplynulý týden jsme na té samé silnici řešili pět zapadlých osobních automobilů. Řidiči si zřejmě vůbec nevšímají varovných značek,“ komentoval noční akci Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory. Dodal, že zmíněná silnice je nyní pokrytá souvislou, cca 25 centimetrů silnou vrstvou velmi tvrdého a zledovatělého sněhu. K tomu bezpečnou jízdu znemožňují místy až 1,5 metrů vysoké jazyky navátého sněhu. Zároveň také poděkoval příslušníkům Policie ČR za vydatnou pomoc a výtečnou spolupráci.

PSALI JSME TAKÉ: AKTUÁLNĚ: U Moldavy skončil autobus v lese v příkopu. Nehoda je bez zranění

Autor: Miroslav Güttner

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz