Politika Ústecký Z domova Zprávy podle krajů

INFO Z RADNICE: Bílinští zastupitelé schválili rozpočet na rok 2018

BÍLINA – Zastupitelé na svém prosincovém zasedání schválili návrh rozpočtu na rok 2018. Ten počítá se schodkem zhruba sto milionů korun, který bude pokryt z rezerv minulých let.

“Důvodem schodkového rozpočtu jsou tři velké investiční akce, které se letos nestihly realizovat, tudíž se přesunou i s ušetřenými financemi do příštího roku. Jedná se o rekonstrukci Mírového náměstí, objektu Černý kůň a ulice 5. května,” vysvětlil starosta města Oldřich Bubeníček.

Pro všechny tyto akce jsou hotové projektové dokumentace. “Počítáme s tím, že ještě letos stihneme zadat výběrové řízení na rekonstrukci náměstí, na zbylé akce jej vyhlásíme začátkem příštího roku. Všechny akce by se měly v roce 2018 realizovat,” konkretizovala místostarostka Zuzana Bařtipánová. Příjmy na příští rok jsou plánované ve výši zhruba 347 milionů korun, výdaje zhruba 452 milionů korun.

Největší investicí bude plánovaná revitalizace Mírového náměstí. Prostor na parkování nahradí klidová zóna pro pěší a vozy se ze středu přesunou na obvod. Dále budou upravené povrchy a doplněn nový mobiliář.

Prázdná budova Černého koně by se měla zaplnit. “Plánujeme tam přesunout informační centrum a časem vybudovat galerii nebo menší muzeum. V patrech budou vytvořeny bytové jednotky pro obyvatele města. Nutná je však celková rekonstrukce budovy. Počítá se s celkovými opravami vnitřku a také fasády,” řekla místostarostka Vendula Vodičková.

Třetí velkou investicí bude rekonstrukce ulice 5. května. Dojde tam k rozšíření stávající komunikace z důvodu zajištění bezpečnosti provozu a lepšího parkování, dále k opravě asfaltového povrchu vozovky a rekonstrukci chodníků.

V dalších letech vyrovnaně

Zastupitelé na svém zasedání schválili také střednědobý výhled rozpočtů na roky 2019 a 2020. “Na tyto roky je rozpočet navržený jako vyrovnaný. Nepočítá se již s velkými investicemi, takže kapitálové výdaje nejsou nadprůměrné. Pro rok 2019 plánujeme celkové příjmy a výdaje ve výši 334 milionů, pro rok 2020 ve výši 338 milionů korun,” upřesnila vedoucí finančního odboru Michaela Zavázalová.

Hospodaření města je za uplynulé čtyři roky hodnocené nezávislou společností CRIF – Czech Credit Bureau velmi dobře. Za roky 2013 až 2016 dosáhlo město nejlepšího možného iRatingového stupně hodnocení. Důvodem je trvalý vzestup trendu hodnot rozhodujících ukazatelů, které do výpočtu iRatingu vstupují. “Ještě například v roce 2012 byla Bílina hodnocena stupněm B+, který se nachází na škále průměrných hodnocení. Stupeň A, který nyní získala, vypovídá o vynikající finanční stabilitě ekonomických ukazatelů, které velmi výrazně převyšují ukazatele obcí se srovnatelným počtem obyvatel,” uzavřela vedoucí.

Autor: Pavlína Nevrlá

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář