Královehradecký Krimi Praha Složky IZS Ústecký Z domova Zprávy podle krajů

VIDEO: Policie ČR: Zadržení pachatelů krádeží luxusních vozidel

ČESKÁ REPUBLIKA – Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou služebně zařazení v expozituře Ústí nad Labem a Hradec Králové, ukončili v těchto dnech první fázi prověřování případu s krycím názvem “HOBO“. 

Detektivové už v roce 2014 získali první poznatky o možné legalizaci odcizených luxusních vozidel na území České republiky a jejich následné distribuci do zahraničí. Tato vozidla měla být jednak odcizena a na našem území, ale z větší  části na území Spolkové republiky Německo. I z těchto důvodů navázali policisté NCOZ úzkou spolupráci s kolegy z Policejního ředitelství Dresden. Zahraniční kolegové v průběhu letošního roku také nezávisle pracovali na objasnění trestné činnosti páchané některými osobami z  řad pachatelů prověřovaných právě policisty NCOZ, spočívající v organizovaných krádežích motorových vozidel na území Spolkové republiky Německo.

V průběhu prověřování trestné činnosti kriminalisté NCOZ zjistili, že získané poznatky vedou k organizované skupině podezřelých osob, kterou řídili tři muži albánského původu mající vzájemné příbuzenské vztahy. Skupina měla mít v rámci daného regionu (Varnsdorf) a zdejší kriminální scény zcela dominantní vliv. Vůdci skupiny byli považováni za jedny z nejvýznamnějších místních „bossů“, kteří se při dosahování svých cílů nezřídka uchylovali k násilnému jednání. „Trojlístek“ udílel přesné pokyny ostatním členům skupiny, každý je přesně plnil, ať už to bylo samotné nelegální obstarávání luxusních vozidel a padělaných dovozových dokladů, pozměňování mechanických i elektronických identifikačních znaků u vozidel pocházející z trestné činnosti na  identifikačními znaky jiných, skutečně existujících a řádně registrovaných vozidel stejného typu a výbavy, či samotné přihlašování legalizovaných vozidel do příslušných evidencí České republiky. Vozidla byla přihlášena pod novou identitou do registru obvykle na tzv. „bílého koně“ (fyzickou nebo právnickou osobu), čímž byla legalizace každého jednotlivého odcizeného vozidla dokončena. Při samotné registraci měla být vozidla pachateli deklarována jako legálně dovezená z Řecka, což se dělo za použití padělaných řeckých dokladů.

VIDEO Z POLICEJNÍHO ZÁSAHU:

Takto zlegalizované vozidlo mělo být následně prodáno překupníkům, kteří je obratem vyvezli do zahraničí.

Kriminalisté NCOZ v úzké součinnosti s německými kolegy a zásahovou jednotkou Krajského ředitelství Policie ČR Hradec Králové zadrželi minulý týden v okrese Děčín a Česká Lípa devět podezřelých osob, které byly následně obviněny.

Kriminalisté provedli celkem sedm domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při kterých byly zajištěny mobilní telefony, PC technika i paměťová média, jenž budou podrobena znaleckému zkoumání.

Osoby jsou podezřelé ze spáchání protiprávního jednání spáchaného na území České republiky v souvislosti s legalizací motorových vozidel zn. Range Rover v celkové hodnotě odhadované soudním znalcem na 11.850.900 Kč.

Hlavní organizátoři trestné činnosti byli obviněni ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti podle ust. § 216 odst. 1 písm. a), odst. 3 písm. a), písm. c) trestního zákoníku, spáchaného ve spolupachatelství podle ust. § 23 trestního zákoníku, z části ve stadiu pokusu podle ust. § 21 trestního zákoníku a zločinu padělání a pozměnění veřejné listiny podle ust. 348 odst.1, odst. 2 písm. a) trestního zákoníku. Vyšetřování probíhá vazebně.

Jejich spolupachatelé byli obviněni ze zločinu podílnictví podle ust. § 214 odst. 1 písm. a), odst. 3 písm. c) trestního zákoníku a ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti podle ust. § 216 odst. 1, odst. 3 písm. c) trestního zákoníku, případně z přečinu podílnictví z nedbalosti podle ust. § 215 odst. 1 trestního zákoníku.

Němečtí kolegové pak vedou trestní řízení ve vztahu k více než třiceti případům krádeží spáchaných na území Spolkové republiky Německo na vozidlech zn. VW a Range Rover, a to v celkové hodnotě 730.230 EURO.

 Vyšetřování případu dozoruje Okresní státní zastupitelství v Děčíně, mezinárodní právní pomoc pak zaštiťuje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

 Autor: pplk. Mgr. Iva Knolová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

One Reply to “VIDEO: Policie ČR: Zadržení pachatelů krádeží luxusních vozidel

Napsat komentář