Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Krimi Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Složky IZS Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zlínský Zprávy podle krajů

OHLÉDNUTÍ: Silvestrovské veselí pohledem zasahujících hasičů

ČESKÁ REPUBLIKA – Oslavy konce starého roku jsou neodmyslitelně spjaty s veselím, setkáním s rodinou i přáteli, s dobrým jídlem a alkoholem. O půlnoci vše vyvrcholí ohňostrojem. Jak se zejména zábavní pyrotechnika, prskavky a svíčky projevily na výjezdech hasičů posledních dnů, dokládají následující čísla. 

První větší požár způsobený zábavní pyrotechnikou řešili hasiči z Moravskoslezského kraje již 29. prosince 2017 ve Skrochovicích na Opavsku. U požáru bývalého kravína s uskladněným sypkým polyuretanem zasahovalo osm hasičských jednotek, včetně speciálního hasicího automobilu s velkou zásobou pěnidla. Velitel zásahu byl nucen vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu (více na http://www.hzscr.cz/clanek/osm-hasicskych-jednotek-likvidovalo-pozar-uskladneneho-polyuretanu-ve-skrochovicich.aspx).

Průměrně hasiči v České republice vyjíždějí k 49 požárům denně. V roce 2016 na Silvestra počet výjezdů jednotek k požárům čítal 96 výjezdů. letošním roce hasiči vyjeli poslední den kalendářního roku 71krát. Předběžná výše škod se odhaduje na 2 602 000 korun. V 16 hodin krajská operační a informační střediska evidovala 29 požárů, v 18 hodin 36 požárů, o dvě hodiny později 46 požárů a dvě hodiny před půlnocí 56 požárů.

K nejčastějším silvestrovským požárům patří vzplanutí odpadkových košů, popelnic, suché trávy, keřů, živých plotů nebo věcí na balkonech.

Nejvíce napilno (co se požárů týče) měli hasiči ve Středočeském a Jihočeském kraji. Nejklidnější noc strávili hasiči v kraji Královéhradeckém.

Den 31.12. 2014 2015 2016 2017
Počet požárů 71 121 96 71
Počet zraněných osob 10 2 5 5
Počet usmrcených osob 1 0 0 0
Škoda v tis. Kč 5 966 6 176 1 839 2 602

Mimo to vyjížděly jednotky hasičů také k 27 dopravním nehodám, 130 případům poskytnutí technické pomoci, k 11 únikům látek a k 21 planým poplachům. Celkový počet evidovaných mimořádných událostí dne 31. prosince 2017 byl 260, zasahovalo u nich 392 jednotek (z toho 261 profesionálních) a bylo zachráněno 33 osob.

Vybrané mimořádné události dne 31. prosince 2017:

Požár obchodu s obuví v Olomouci
Těsně po půlnoci zasahovaly tři jednotky hasičů u požáru prodejny s obuví v přízemí bytového domu. Z objektu při zásahu byly evakuovány dvě osoby. Příčinou je pravděpodobně technická závada na elektroinstalaci. Předběžná škola dle majitele činí 1,4 milionu korun.

Požár nákupního centra v Karlových Varech
Již dvě hodiny po půlnoci vyjížděli karlovarští hasiči k požáru restaurace v nákupním centru. Požár se jim podařilo lokalizovat během několika minut. Vzhledem k tomu, že bylo požárem aktivováno samohasicí zařízení, tak hasiči pomáhali také s odsátím vody z podlah centra.

Dopravní nehody v Jihomoravském kraji
Během silvestrovského dopoledne vyjížděli jihomoravští hasiči ke dvěma vážným dopravním nehodám. Na silnici č. 374 směrem z Boskovic havaroval osobní automobil a převrátil se na střechu. U Holasic na Brněnsku se střetla dvě vozidla a jedno z nich poté narazilo do blízkého stromu. Hasiči vyprostili dva zraněné, poskytli jim první pomoc a předali zdravotníkům.

Příklady „silvestrovských“ požárů a dalších zásahů hasičů:

12:06 Požár adventního věnce ve Strakonicích ve 4. patře bytového domu. Uhašeno sousedem. Předběžná škoda 5000 Kč.
14:04 Požár pařezu od pyrotechniky v obci Rýmařov, okres Bruntál.
18:04 Nasvícení přistávací plochy pro vrtulník LZS v obci Vyšší Brod v okrese Český Krumlov (let pro muže poraněného v obličeji pyrotechnikou).
20:13 V obchodním centru v Praze 5 došlo k odpálení dýmovnice na toaletách, objekt byl hasiči odvětrán, událost se obešla bez zranění.
20:30 Požár odpadu a poškození pláště budovy v Praze 4, povolány 3 jednotky hasičů.
20:31 Nouzové otevření bytu v Náchodě, kde se nacházely hořící svíčky bez dozoru.
20:45 Požár interiéru vozu v obci Vroutek na Lounsku. Příčinou byly hořící svíčky.
22:05 Požár živého plotu v Herinku, okres Praha – východ.
23:35 Požár krabice se zábavní pyrotechnikou ve Zruči nad Sázavou.

Data poskytlo operační a informační středisko MV-GŘ HZS ČR a tiskoví mluvčí HZS krajů.

Autorkpt. Mgr. Nicole Zaoralová
mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář