Moravskoslezský Složky IZS Z domova Zprávy podle krajů

Moravskoslezští záchranáři se podíleli na zajištění obtížného transportu dětské pacientky

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Posádky moravskoslezských záchranářů, včetně vozidla pro speciální transporty se podílely na komplikované záchraně vážně nemocného dítěte. Šestiměsíční děvčátko bylo hospitalizováno na klinice dětského lékařství ostravské Fakultní nemocnice. Pacientka se nacházela v život ohrožujícím stavu a pro její další léčbu byl nezbytný transport na specializované pracoviště do Prahy.

Ten bylo z důvodu šetrnosti a náročnosti nutno realizovat letecky a zajistil jej vojenský letoun. Na mošnovském letišti přistál i s kompletním týmem specialistů a rozsáhlým vybavením. Právě jejich přepravu musely zajistit dva sanitní vozy. Operátoři pro cestu za pacientkou vyčlenili týmy RZP ze stanovišť ve Studénce a Ostravě-Jihu. Před půl čtvrtou dorazila vozidla do FN Ostrava. Pražský tým specialistů pak provedl zajištění dítěte pomocí speciální mimotělní metody ECMO.

Po půl šesté byla vozidla ZZS MSK (posádka s vozidlem pro speciální transporty z Ostravy-Jihu a RZP Bílovce) opět přistavena ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tým s veškerým vybavením a nyní i pacientkou na palubě pak absolvoval cestu zpět na letiště v Mošnově. Po bezproblémové jízdě je záchranáři dopravili až k připravenému letounu, který záhy odstartoval k letu do Prahy.

K přepravě dítěte bylo zapotřebí složité a bezchybně funkční technické zařízení. Pro tento účel výborně posloužil sanitní vůz pro speciální transporty, který ZZS MSK využívá od roku 2016. Vozidlo je v ambulantní části vybaveno množstvím přídavné elektroinstalace a měničů napětí (12/230 V), jež pomáhají realizovat bezpečné transporty pacientů se selháním životních funkcí. Na palubě tak lze převážet například nemocné, vyžadující dočasnou mechanickou podporu krevního oběhu, mimoplicní ventilaci a podobně, protože přístroje, používané v těchto případech, fungují často dlouhodobě pouze na 220V.

Zdroj: PhDr. Lukáš Humpl
mluvčí ZZS MSK

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář