Cestování Kultura Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

VIDEO: Zámek Nový Hrad v Jimlíně obsadili restaurátoři, kteří zachraňují nejen vzácnou výmalbu

JIMLÍN –  Dvojice restaurátorů v těchto dnech pracuje v areálu Zámku Nový hrad Jimlín v jižním a východním křídle barokních salónů a Rytířského sálu, kde se pokoušejí vrátit jeho historický vzhled. Pod bílým nátěrem totiž objevili dekorativní historickou výmalbu. Restaurátoři tak zachraňují nejen tuto vzácnou výmalbu ale i malovaný trámový strop.

Restaurátorské práce podle ředitele a kastelána zámku v Jimlíně Josefa Kabáta potvrají přibližně dvanáct měsíců a opravy vyjdou na téměř deset milionů korun. „Rozsáhlé fáze oprav intrerérů začneme, kromě obnovení historických výmaleb plánujeme také opravou střechy nad zámeckou kaplí, výměnou oken v arkádové chodbě, opravou schodiště a zrestaurování maleb na stěnách i krbů v sálech,“ říká ředitel Zámku Nový hrad v Jimlíně Josef Kabát.

Předpokládaný konec rozsáhlé rekonstrukce je v červenci 2019 ale návštěvníci se nemusjí obávat, že by o prohlídky zámku přišli. Rekonstrukce totiž bude probíhat za pochodu i v době otevření zámku pro turisty.

VIDEOREPORTÁŽ Z RESTAUROVÁNÍ ŠTUKOVÝCH STROPŮ ZÁMKU

Videoreprotáž připravili: Honza Vraný a Jakub Najman/JV PRESS

Restaurátor Petr Novotný se se svou dcerou, nyní pokusí také záchránit malovaný záklopový strop, který byl objeven v panské oratoři. Jde tak o největší restaurátorský počin na Zámku Nový Hrad v Jimlíně za posledních přibližně pět let. Oba restaurátoři tak nyní pracují také na restaurování štukových stropů a stěn v barokních salónech.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně po roce 1994 přešel pod správu Okresního úřadu v Lounech. V posledních letech je zámek majetkem Ústeckého kraje (dříve ve správa Oblastního muzea v Lounech a od ledna 2012 funguje jako samostatná příspěvková organizace Ústeckého kraje.

Více informací o Zámku Nový Hrad Jimlín naleznete také ZDE

FOTOGALERIE Z REKONSTRUKCE ZÁMKU NOVÝ HRAD JIMLÍN:

Autor: Honza Vraný
Foto: Jakub Najman

 

 

 

 

 

 

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz