KŘP Středočeského kraje
Krimi Pomáháme Středočeský Z domova Zprávy podle krajů

Kontrola chat na Mšensku

MĚLNICKO – Policisté zkontrolovali na Kokořínsku více než 100 rekreačních objektů.

Každoročně po ukončení letní a podzimní sezóny pobytu majitelů v chatařských oblastech zůstávají jejich chaty opuštěné a často přilákají nezvané návštěvníky. K prvním případům nápadu trestné činnosti páchané vloupáním do rekreačních objektů dochází většinou začátkem zimních měsíců. Z těchto důvodů se policisté snaží této trestné činnosti předejít, a to kontrolní činností policejních hlídek v těchto rekreačních lokalitách, jak v denních, tak i v nočních hodinách.

Policisté Obvodního oddělení Mšeno ve spolupráci s policejními kynology provedli minulý týden akci na kontrolu chat a chalup ve svém teritoriu. V chatových oblastech zkontrolovali více než 100 rekreačních objektů. Zaměřili se zejména  na dveře, okenice, zámky a ostatní přilehlé prostory v okolí. Při službě ve špatně dostupných místech využili novou policejní čtyřkolku. Nebyly shledány stopy po vloupání a ani nebylo zjištěno žádné poškození nebo užití násilí při vniknutí do objektu. Na území kontrolovaných rekreačních oblastí se nepohybovala ani žádná podezřelá osoba.

Policisté Obvodního oddělení Mšena vyzývají občany, pokud uvidí pohyb podezřelé osoby v teritoriu jejich obvodu, ať to neprodleně oznámí přímo místní policejní hlídce na telefonním čísle  702 208 805, která vše prověří. 

Pro úspěšné pátrání po pachateli vloupání je pro policisty PČR podstatná doba oznámení, kdy k vloupání došlo. Pokud poškozený uvede, že byl na chatě naposledy v listopadu a vloupání zjistí a oznámí v březnu následujícího roku, je téměř jisté, že stopy, které pachatel na místě zanechal, budou z velké části znehodnoceny nebo nebude možné je vůbec vyhledat a zajistit. Čím dříve se policisté o vloupání dozvědí, tím je větší šance, že bude pachatel dopaden. Proto je vhodné dohodnout se se sousedy na pravidelných kontrolách chat a chalup.

 Na závěr několik rad pro chataře k zajištění svých objektů:

  • zabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky, jako je například bezpečnostní zámkový systém, bezpečnostní dveře, mříže a uzamykatelné okenice
  • věnujte při zabezpečení pozornost i menším oknům na verandě, u sklepů a sociálních zařízení
  • cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu, ale odvezte do bezpečí
  • nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu
  • pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí
  • při podezření z vykradení chaty, nikdy zásadně nevstupujte do objektu, neboť by se zde mohl nacházet ještě pachatel, nikdy neuklízejte a neprovádějte vlastní dokumentaci po zlodějích, ale okamžitě vloupání neprodleně oznamte na nejbližší policejní služebnu nebo na linku 158.

 

zdroj: por. Mgr. Markéta Johnová

foto: PČR Středočeský kraj

redaktor: Tomáš Pitterling

KŘP Středočeského kraje KŘP Středočeského kraje KŘP Středočeského kraje

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz