Krimi Složky IZS Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Ústečtí celníci vybrali v roce 2017 více než 29 miliard korun

ÚSTECKÝ KRAJ – Částkou přesahující 29 miliard korun, vybranou v uplynulém roce na cle, daních a dalších poplatcích, přispěli ústečtí celníci do státní pokladny.

Nejvýrazněji se na této částce podílela spotřební daň z minerálních olejů, a to téměř 28 miliardami korun. Více než 187 milionů korun vyinkasovali na dani z vína a 14 milionů utržili ústečtí celníci na dani z lihu a lihovin. Na dani z piva ve výši téměř 13 milionů korun se podílela řada malých pivovarů registrovaných v kraji a více než čtyři miliony utržili celníci na dani z tabákových výrobků.Ústečtí správci spotřebních daní zaznamenali ve srovnání s předchozím rokem nárůst ve výběru daní zejména u minerálních olejů (o 5,7 miliard korun), vína (o 1,6 milionů korun) a tabákových výrobků (o půl milionu korun). Výběr spotřební daně patří k nejvýznamnějším příjmům státního rozpočtu. Proto také boj proti daňovým únikům a dohled nad řádným výběrem spotřebních daní byl a nadále bude jedním z prvořadých úkolů celní správy.

 

Celníci spravují i daně ze zdrojů energie zatěžujících životní prostředí tj. daně ze zemního plynu, pevných paliv a elektřiny. Od dodavatelů těchto energetických produktů konečnému spotřebiteli vyinkasovali 287,5 milionů korun (nárůst o více než 58 milionů korun).

Za zboží dovezené ze zemí mimo EU vybrali celníci na cle přes 341 milionů korun (nárůst cca o 36 milionů korun ve srovnání s rokem předchozím). Dvacet procent z vybrané částky zůstává ve státním rozpočtu, zbytek putuje do rozpočtu Evropské unie. Další 2 miliony vybrali celníci na dani z přidané hodnoty a správních poplatcích.

V rámci tzv. dělené správy, kdy pracovníci celního úřadu vybírají poplatky a vymáhají pokuty, které lidem a obchodním společnostem ukládají jiné státní organizace či instituce, bylo odvedeno do státní kasy dalších 458 milionů korun. Z toho téměř 30,5 milionů korun vymohli na neuhrazených pokutách (zejména za přestupky v dopravě) uložených v příkazním řízení.

V celorepublikovém měřítku ústecký celní úřad dlouhodobě obsazuje ve výběru daní třetí příčku za pražskými útvary (CÚ pro Středočeský kraj a CÚ pro hlavní město Prahu).

Celní správa ČR vybrala v roce 2017 do státního rozpočtu bezmála 165 miliard korun.

Autor: Jiří Nejedlý

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz