Krimi Liberecký Turistika Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Jablonné v Podještědí je rájem archeologů. První etapa záchranného výzkumu odhalila cenné podklady spojené s historií města

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ – Do Jablonného v Podještědí se letos na jaře vrátí archeologové. Věnovat se budou druhé etapě záchranného výzkumu, na které budou pracovat v součinnosti s probíhající rekonstrukcí krajské silnice II/270. Už vloni na podzim vydalo jedno z historicky nejcennějších území Libereckého kraje vzácné poklady. Jednalo se však zatím pouze o malý zlomek předpokládaného objemu prací, protože podstatná část archeologické záchranné činnosti, stejně tak jako té stavební, je plánována na většinu letošního roku. Loňský výzkum přišel na jeden milion korun, jednu polovinu zaplatil Liberecký kraj a druhou Severočeská vodárenská společnost, a.s.

Uvědomujeme si, že je třeba ve výjimečných lokalitách podpořit archeologické výzkumy. Takovou lokalitou je bezesporu právě Jablonné v Podještědí,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Největší objem prací probíhal v ulici Zdislavy z Lemberka, kde se stavbaři místo plánovaného mělkého založení silnice dostali kvůli nízké kvalitě podloží až 1,5 metru pod původní povrch. Zde byly výzkumem odhaleny fragmenty původního dláždění starých cest v blízkosti loveckého zámečku Pachtů z Rájova. Nejstarší fázi je odhadována na 17. století. „Mezi kameny nejmladší cesty, když pomineme tu asfaltovou, se našla mince z napoleonského období. Na téže ulici byl objeven i několik desítek metrů dlouhý důmyslně poskládaný pískovcový trativod. Bez těchto starých inženýrských sítí, kterými naší předkové přiváděli vodu do kašen a naopak odváděli odpad, by jakékoliv větší město mohlo v minulosti jen stěží fungovat,“ komentuje nález vedoucí archeologického výzkumu Petr Brestovanský ze Severočeského muzea v Liberci. Na křížení ulice Dlouhé a Zdislavy z Lemberka byly objeveny kamenné základy stavby minimálně barokního stáří, které zanikly před zákresem do map stabilního katastru.

 

Na náměstí Míru bylo dokumentováno několik menších sond v místech stavebních prací a v každé z nich byly objeveny mimořádně významné nálezy. Jednalo se o část dobře zachovalého dřevěného vodovodního potrubí, které zhruba před půl tisíciletím přivádělo vodu do centra města. V lokalitě archeologové také odkryli a vypreparovali roh základů dřevěné stavby, která stála v minulosti v ploše náměstí, tedy mimo vyměřenou čelní linii domů. I přesto, že je dřevo značně poškozeno a nebude vhodné k datování, byl v základech této stavby nalezen soubor keramiky ze zánikového horizontu datovatelného do 14. století. Stavba tedy patřila k těm nejstarším v Jablonném v Podještědí.

V letošní druhé etapě se archeologové zaměří na městské hradby a plochu náměstí, kde byly georadarem pod povrchem zachyceny velmi zajímavé anomálie. Výzkum začne hned, jak to dovolí počasí, předpokládá se na přelomu března a dubna. Odhadem by měl přijít na zhruba čtyři miliony korun. Samotné stavební práce by měly být dokončeny letos na podzim.

Autor: Bc. Markéta Žitná (Dědková) 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz