Kultura Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Chrám z popela zdvižený – národní kulturní památka kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě ožil ve filmu

MOST – V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě se uskutečnilo slavnostní premiérové uvedení nově natočeného filmu Chrám z popela zdvižený. Nový film vznikl na přelomu let 2017 a 2018, 500 let od položení základního kamene a zahájení stavby nového chrámu v roce 1517.

Obsahem filmu je přiblížení okolností a událostí spojených s kostelem v dobách středověku i novověku, včetně přesunu kostela z královského města Mostu na nové místo.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě je od roku 2010 jednou ze 14 národních kulturních památek Ústeckého kraje a jedinou na Mostecku. Kostel je také zapsán  v Guinnessově knize rekordů tisíciletí právě díky unikátnímu přesunu o 841 metrů v roce 1975. Film představuje tuto památku jako součást bohaté historie i současnosti Mostecka a Ústeckého kraje, včetně základního zdokumentování vzniku a vývoje gotického sakrálního slohu, jeho významu a využití. Premiérového promítání se v úžasném prostředí mosteckého chrámu zúčastnili zástupci partnerů i odborná veřejnost. Uvedení filmu bylo připraveno i pro širokou veřejnost. Zájemců o tuto nevšední akci se zde sešlo, i přes zimní teploty vně i uvnitř kostela, několik desítek a aktuální reportáž z této akce do svého vysílání ještě týž večer zařadila i Česká televize.

Odměnou všem hostům byl večer moderovaný Mírou Kuželkou, v jehož společnosti Ponte records film vznikal, komentáře k filmu od kameramana a režiséra v jedné podobě Martina Studeckého, umělců a historiků, zastoupenými akademickým sochařem Bořislavem Rakem, ředitelem Oblastního muzea v Mostě Michalem Soukupem a předsedou Výboru pro kulturu a památkovou péči Zastupitelstva Ústeckého kraje Jaroslavem Dubským. Zaslouženého uznání se veřejně dostalo všem, kteří se na filmu podíleli, a vyvrcholením filmového setkání bylo promítnutí samotného snímku. „Myslím, že všem divákům v tomto neskutečně velebném prostředí, místy naskakovala husí kůže,“ komentoval některé sugestivní filmové pasáže Míra Kuželka v nadsázkovém spojení s mrazivým únorovým prostředím mosteckého kostela.

Zvláštního poděkování se dostalo všem, kteří se na natáčení filmu podíleli, Národnímu památkovému ústavu za umožnění natáčení v interiéru kostela, generálnímu partnerovi projektu – Ústeckému kraji a společnosti Severní energetická, a.s., hlavnímu partnerovi projektu – statutárnímu městu Most, Městskému divadlu v Mostě, Oblastnímu muzeu v Mostě (příspěvková organizace Ústeckého kraje) a ostatním partnerům, bez jejichž patriotismu a finanční pomoci by tento film nemohl nikdy vzniknout.

Film v české, německé a anglické mutaci je možné zakoupit v Reklamní agentuře Daniel s.r.o. Most, Bělehradská 360, studiu Ponte Records, Moskevská 12, Most, Turistickém informačním centru, Radniční 1, Most, v kostele Nanebevzetí Panny Marie, Kostelní 289, Most nebo prostřednictvím webových stránek projektu, www.chramzpopelazdvizeny.cz

Autor: Markéta Flochová
Ústecký kraj

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz