Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Ústecká neurochirurgie reprezentovala Evropu na Panpacifickém kongresu v americkém Honolulu

ÚSTÍ NAD LABEM – Neurochirurgická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., dala o sobě opět vědět na mezinárodním poli špičkové moderní medicíny. Evropu reprezentoval přednosta kliniky profesor MUDr. Martin Sameš, CSc., spolu s profesorem Mathiesenem z Karolinska Hospital ve Stockholu a profesorem Mastronardy z Říma.

Panpacifický kongres je tradičně organizován v americkém Honolulu pro oboustrannou geografickou dostupnost a pro sdílení zkušeností mezi americkými a japonskými neurochirurgy. Na letošní devátý ročník byli přizváni také evropští specialisté spolu s přednostou kliniky profesorem MUDr. Martinem Samešem, CSc. „Japonští a američtí neurochirurgové letos prezentovali současné chirurgické přístupy a nové modality ve vyšetřování pomocí magnetické rezonance (ASL, RADAR SPIN echo, MPRAGRE) a jejich aplikace v chirurgii karotid, mozkové ischemie a mozkových nádorů,“ přiblížil hlavní témata prestižního mezinárodního kongresu přednosta ústecké neurochirurgie.

„Ve dvou zvaných přednáškách jsem referoval o výsledcích operací a endovaskulárního řešení mozkových aneuryzmat a o vývoji výsledků operací vestibulárních schwannomů od roku 1968 až do současnosti. V řešení aneuryzmat i vestibulárních schwannomů patří ústecká neurochirurgie k pracovištím s dlouholetou tradicí a výbornými výsledky v České republice a zcela srovnatelnými parametry v mezinárodní konkurenci,“ uvedl profesor MUDr. Martin Sameš, CSc.

Neurochirurgická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., která má působnost nadregionálního specializovaného centra se spádem milionu obyvatel, byla ustavena v roce 2007 z tehdejšího ústeckého neurochirurgického oddělení. Přednostou kliniky je od samého začátku profesor MUDr. Martin Sameš, CSc. V letošním roce slaví ústecká neurochirurgie 50 let od založení pracoviště v krajském městě v roce 1968 tehdejším primářem MUDr. Zdeňkem Malým, CSc.

Zdroj: Krajská zdravotní

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz