Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Krimi Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Pomáháme Praha Složky IZS Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

Tichý zabiják oxid uhelnatý

ZLÍNSKO –  Profesionální hasiči ze Zlínského kraje vyjížděli za poslední tři dny hned ke dvěma případům otravy oxidem uhelnatým. 

První případ se stal v sobotu ve Vizovicích na Zlínsku, kam hasiči ze stanice Zlín vyjeli v šest hodin večer. Po svém příjezdu na místo zjistili, že se zde nachází jedna osoba v bezvědomí, a to již v péči přivolaných záchranářů. Hasiči ihned začali s měřením oxidu uhelnatého a s následným odvětráváním domu. Po úplném odvětrání objektu se hasiči vrátili zpět na svou základnu.

V Holešově na Kroměřížsku po údajném úniku plynu v pondělí ráno skončily další dvě osoby v péči záchranářů. Hasiči ze stanice Holešov vyjeli na místo krátce po deváté hodině ranní. Na místě události naměřili malou koncentraci plynu z karmy, kterou odstavili. Byt následně odvětrali.

Nebezpečný oxid uhelnatý

Oxid uhelnatý je bezbarvý jedovatý plyn, který je mezi hasiči nazývám tichým zabijákem. Není totiž vidět, ani cítit a je nedráždivý.

Vzniká nedokonalým spalováním nejčastěji v nevětraných a utěsněných místnostech, kde jsou používány plynové spotřebiče, a také špatným technickým stavem spotřebičů.

Už při nízkých koncentracích plynu může zdravý člověk pociťovat únavu, malátnost, syčí mu v uších, buší mu srdce, může usnout, omdlít nebo zvracet, může ho bolet hlava. Při delším pobytu v místnosti nebo při vyšších koncentracích nastává bezvědomí, zástava oběhu a smrt.

Nejčastější příčinou jeho vzniku je zanedbaná údržba nebo technicky nevyhovující topná zařízení, jako jsou kotle, karmy, ale také krbová kamna či krbové vložky. Vznik oxidu uhelnatého je zapříčiněn velmi často také tím, že je nedostatečně vyčištěný komín, který ztrácí tah, čímž dochází ke špatnému spalování.

První pomoc při otravě oxidem uhelnatým

Vzhledem k obrovskému riziku, že oxid uhelnatý může otrávit i samotného zachránce, je třeba vždy maximálně dbát také na vlastní bezpečnost. Buďte proto velmi opatrní a nesnažte se v místnosti nadechovat. Vyneste postiženého ze zamořeného prostoru, kde bude čerstvý vzduch. Případně můžete místnost vyvětrat tak, že otevřete všechna okna. Vy ale za žádnou cenu nedýchejte, a to ani přes roušku. Musíte se nadechnout na čerstvém vzduchu. Okamžitě zavolejte zdravotní záchrannou služby, která vám po telefonu řekne, co přesně máte v dané situaci dělat.

Prevence proti vzniku oxidu uhelnatého

Nedopusťte, aby váš plynový kotel, průtokový ohřívač (karma), kamna na tuhá paliva (uhlí, dřevo) a komín byl zanedbaný. Dodržujte zákonem stanovené povinnosti.

Základní pravidla:

  1. Pravidelná údržba a revize kotlů a komínů
  2. Dostatečný přívod vzduchu ke kotli
  3. Pozor na podtlak
  4. Pozor na uzavřené místnosti
  5. Pořiďte si detektor oxidu uhelnatého

autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

foto: ilustrační

redaktor: Tomáš Pitterling

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz