Kultura Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

NAPSALI JSTE NÁM: Skauti v Mostě mají nový dům a velké plány!

MOST – Historickým milníkem pro skauting v Mostě se stal 27. březen. To je den, kdy se mostečtí skauti stali majiteli svého Skautského domu v ulici Slovenského národního povstání 1191, kde již od 1.9.2017 realizují svou činnost.

Cesta k novým klubovnám v objektu administrativní budovy a technického zázemí bývalých Severočeských plynáren (později RWE) nebyla jednoduchá. Vše se podařilo dojednat díky vstřícnému postoji vedení společnosti innogy Česká republika a díky výrazné pomoci vedení Junáka – českého skauta. S financováním nákupu a pořízení nových kluboven výrazně pomohla Skautská nadace Jaroslava Foglara a Fond obnovy nemovitostí Junáka. Tyto subjekty poskytly zápůjčky, které byly využity k nákupu nemovitosti. Splátky zápůjček budou provázet dnešní i budoucí generace dětí i vedoucích až do roku 2036.

Skauti v Mostě získali úplně poprvé v novodobé historii svůj prostor, své klubovny. Budou tak mít dostatečný prostor pro svou činnost. Celý objekt je situován také do příjemného prostředí poblíž vrchu Ressl, areálu Matylda, resp. vrchu Šibeník a Hněvín. Vzniká tak možnost realizace venkovních programů v rámci běžné činnosti. Program všech oddílů běží od pondělí do čtvrtka od 16 hod do 18 hod, v případě zájmu je možné se ke skautům stále přidat.

Na podzim 2017 byla podána žádost o podporu na vybudování a provoz Dětské skupiny. Hodnocení žádosti bylo úspěšné, postupně tak v areálu Skautského domu, během roku 2018, vznikne prostor pro fungování Dětské skupiny. Z projektů to není vše, na přelomu roku bylo podáno několik žádostí o podporu, např. v projektech podporující Strategii Junáka do roku 2022, ve výzvě podporující rozvoj environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty v Ústeckém kraji, resp. v rámci výzvy podporující koncepci práce s mládeží v Ústeckém kraji. Úspěšná pak byla dotační žádost o podporu činnosti s neorganizovanou mládeží a skauti v Mostě tak připraví celou řadu akcí pro veřejnost během roku 2018.

Nový objekt je v relativně dobrém technickém stavu, přesto vyžaduje velkou pozornost, péči a údržbu. Již nyní v objektu probíhá rekonstrukce hygienického zázemí. Díky společnostem United energy, innogy Česká republika a Severní energetická tak bylo možné vybudovat nové toalety, umývárnu a sprchu. To vše s cílem naplnit nutné legislativní podmínky a předpisy. Dosud bylo nutné řešit také havarijní opravu kalového čerpadla v jímce a topení v celém objektu. V plánu na rok 2018 je také postupná výměna oken a zajištění tepelného komfortu před další zimní topnou sezonou.

Každoročně dochází v lednu k jakémusi sčítání, k registraci členů. V roce 2017 navštěvovalo některý ze 4 dětských oddílů působících pod střechou mosteckého skautského střediska 137 členů. A letos je to o bezmála dvacítku víc, konkrétně 156!

V roce 2018 připravili oddíly mosteckého střediska hned tři jarní a plánují čtyři letní pobytové tábory v Nových Hamrech v Krušných horách na Karlovarsku, ve spolupráci s Centrem Radost a ZO OS Kovo Buzuluk Komárov pak celou řadu dalších příměstských táborů v Mostě či tradiční čtrnáctidenní tábor ve Smetanově Lhotě na Písecku (1.turnus) nebo pobytové tábory v Kalku na Chomutovsku. V Mostě se uskuteční v dubnu Okresní kolo skautských závodů, v září pak vůbec první krajské skautské jamboree, kdy se počítá s účastí až okolo 350 skautů z celého Ústeckého kraje.

A bude toho mnohem více. „Ochutnávka“ skautského programu bude k vidění na slavnostech ke 100 letům republiky, na Mostecké slavnosti, ale i v rámci akcí jako Květen pro veřejnost, Mostíky, Říjen pro neziskové organizace a další. V závěru roku již nyní pomalu připravujeme tradiční Betlémské světlo, Adventní buřtík a další tradiční akce.

Autor: Michal Tarant
Místonáčelník/vedoucí střediska

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz