Cestování Kultura Turistika Ústecký YouTube Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

VIDEOREPORTÁŽ: Švestková dráha na trase Most – Lovosice ožila mimořádným parním vlakem

MOST/LOVOSICE – Na Velký pátek, tedy 30. března byla v Mostě zahájena nová sezóna víkendové turistické linky T4 Lovosice – Most, která vede z větší části po takzvané Švestkové dráze. Na trať dnes vyjel mimořádný parní vlak tažený lokomotivou 354.195 přezdívanou Všudybylka. Zapřaženy byly čtyři historické vozy a bufetový vůz. 

Slavnostní zahájení turistické sezóny po Švěstkové dráze si nenechal ujít ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček s rodinou. Zájem o mimořádný parní vlak byl doslova obrovský, a to nejen u cestujících, ale především také u železničních nadšenců, kteří s fotoaparáty čekali podél trati, aby si pořídili fotografie nebo vidozáznamy z netradiční jízdy historické parní lokomotivy. Ta totiž na Mostecku vyjela poprvé za posledních pár desítek let.

Velký zájem cestujících dnes mile překvapil i generálního ředitele ADŽ Zdeňka Chrdleho, kterého hojná návštěvnost lidí mimořádného parního vlaku potěšila. Nechyběl ani hudební doprovod v bufetovém voze a občerstvení. Usměvavý personál pak rozdával dětem dárky se železničářskou tématikou a zájemci se mohli na vybraných zastávkách podívat i do parní lokomotivy.

Více informací z páteční jízdy parním vlakem přinášíme v následující naší videoreportáži…

VIDEOREPORTÁŽ ZE ŠVĚSTKOVÉ DRÁHY PARNÍM VLAKEM…

ADŽ Praha má na provozování turistických vlaků s krajem uzavřenou smlouvu do roku 2021. Společnost ADŽ Praha koupila takzvanou Švěstkovou dráhu (trať č. 113), coby zbytný majetek, od státu prostřednictvím Správy železniční dopravní cesty v roce 2016. Od té doby byly zahájeny masivní opravné práce a z kdysi téměř zrušené lokálky se stala výstavní regionální trať. Důkazem toho je, že opravené nádraží v Třebívlicíc, získalo druhé místo v rámci soutěže Nejkrásnější nádraží 2017.

„Postupně plníme vše, co jsme při odkoupení tratě slíbli. Opravujeme trať do stoprocentního stavu a současně instalujeme potřebné zabezpečovací a sdělovací technologie, abychom mohli na trati testovat námi vyráběné a vyvíjené technologie. Instalací technologií, které najdete pouze na hlavních či koridorových tratích, se tak ze Švěstkové dráhy stane nejmodernější regionální trať v Evropě. Současně jsme se zavázali na trati číslo 113 provozovat drážní dopravu. Zatímco dnes jde o víkendové turistické vláčky, rádi bychom, ve spolupráci s Ústeckým krajem, vrátili na trať i pravidelnou dopravu. Děláme vše pro to, aby se tak stalo. Opravami a instalací moderních technologií zkrátíme jízdní doby pod požadovanou hodinu a současně pracujeme na pořízení moderních motorových jednotek,“ říká generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.

FOTOGALERIE ZE ŠVĚSTKOVÉ DRÁHY….

Autor: Honza Vraný
Zdroj: AŽD Praha/Jiří Dlabaja

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz