Doprava Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Krimi Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Složky IZS Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

Velikonoce jsou tradičně pod zvýšeným dohledem policistů nejen v ulicích ale i na silnicích

ČESKÁ REPUBLIKA – Policisté o Velikonocích ve zvýšených počtech preventivně dohlédnou na veřejný pořádek a bezpečnost v ulicích i na silnicích po celé České republice. 

Stejně jako v minulých letech má i letos Policie České republiky na nadcházející velikonoční svátky nachystané adekvátní bezpečnostní opatření. Až do velikonočního Pondělí proto  na bezpečnost osob, majetek a veřejný pořádek v ulicích i na silnicích dohlédnou stovky policistů nad rámec běžného výkonu služby, který již dva roky standardně odpovídá vyhlášenému prvnímu stupni ohrožení terorismem, tedy stupni zvýšené bdělosti.

První stupeň ohrožení terorismem pro nás znamená, že policisté standardně monitorují takzvané měkké cíle, jako jsou obchodní centra, letiště, nádraží a jiná místa s větší koncentrací osob. V následujících dnech se tedy navíc zaměříme také na velikonoční trhy, církevní akce, kostely a jiné církevní objekty“, upřesnil policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý a zároveň zdůraznil, že nastavená bezpečnostní opatření mají preventivní charakter. „Policie ČR v současné době nemá žádné informace o tom, že by České republice hrozilo nějaké konkrétní bezpečnostní riziko. Rozhodně ale nechceme situaci z pohledu bezpečnosti nijak podcenit. Nastavená opatření jsou reakcí na teroristické útoky, které se stále častěji odehrávají v Evropě,“ dodal policejní prezident.

V ulicích proto obyvatelé větších měst mohou potkávat i policisty s dlouhými zbraněmi, stejně jako tomu bylo během vánočního období. Velice úzce zároveň spolupracujeme i s představiteli místní samosprávy, organizátory kulturních akcí a dalšími složkami integrovaného záchranného systému, se kterými individuálně řešíme i umístění betonových zátarasů a jiných technických prostředků.

Provozovatelům kulturních a společenských akcí v této souvislosti opět připomínáme existenci speciální infolinky (800 255 255), která pro ně byla zřízena jako metodická pomoc a podpora při zajišťování bezpečnosti tzv. měkkých cílů.

DOPRAVA:
Preventivně policisté působí také na českých silnicích v rámci několika dopravně bezpečnostních akcí, které si Policie ČR na následující dny připravila. Desítky dopravních policistů  po celé republice preventivně působí na účastníky provozu a tím snižovat případná rizika, která s sebou mohou přinést nezodpovědní řidiči.

Velikonoce jsou tradičně spojeny také s požíváním alkoholu a policisté se v minulých letech bohužel přesvědčili, že někteří koledníci usedají za volant pod vlivem alkoholu nebo drog a tím ohrožují nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. V loňském roce jsme během velikonočních svátků zkontrolovali 52 tisíc řidičů, z nichž 223 bylo pod vlivem alkoholu nebo drog. U 69 dopravních nehod sehrál roli právě alkohol. A co je nejsmutnější, během těchto pár dní na silnicích vyhaslo 6 lidských životů. Je proto naší povinností tato rizika v rámci možností snižovat a udělat maximum proto, aby se účastníci silničního provozu ze svých cest vrátili v pořádku ke svým blízkým“, uvedl policejní prezident.

Velikonoce jsou z pohledu bezpečnosti na silnicích rizikovým obdobím i z důvodu, že lidé často cestují za příbuznými na větší vzdálenosti. Mnohdy se navíc jedná o sváteční řidiče, nebo ty, kteří přes zimu z důvodu klimatických podmínek nejezdí a po dlouhé době pak usednout za volant. V tomto období s ohledem na teplejší počasí vyrazí také první motorkáři, a ani ti proto nezůstanou stranou zájmu policistů.

Autor: kpt. Mgr. Iveta Skupien

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz