Finance Technika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Energetici o velikonoční pondělní noci nasvítili modře Elektrárnu Tušimice a děčínské sídlo ČEZ Distribuce

SEVERNÍ ČECHY – Skupina ČEZ se opět připojila k celorepublikové kampani „Česko svítí modře“, jejímž cílem je více porozumět světu lidí s autismem, se opět připojila i skupina ČEZ.  V noci z 2. na 3. dubna tak napříč celou republikou ozářila sedm vybraných objektů modrou barvou, která symbolizuje mezilidskou komunikaci. Mnozí zaměstnanci ČEZ pak podpořili 3. dubna akci tím, že přišli do práce v modrém. Na severu Čech byly modře nasvíceny děčínské sídlo ČEZ Distribuce a Elektrárna Tušimice. V jejím případě se jednalo o střechu kotelny a jednu z chladicích věží.

Pátý ročník iniciativy „Česko svítí modře“ byl zahájen na Velikonoční pondělí 2. dubna, což je Světový den zvýšení povědomí o autismu, a potrvá až do konce měsíce. Jedná se o projekt platformy Naděje pro autismus, jejímž cílem je zvyšování povědomí veřejnosti o problematice tohoto stále četnějšího neurovývojového postižení. Prevalence výskytu poruch autistického spektra (PAS) se dle aktuálních dat CDC opět zvýšila. S některou z forem autismu bude žít již každé 40. narozené dítě, 2,5% populace, to je 188 000 000 lidí planety a na 250 000 obyvatel České republiky. „Samotné nasvícení budov situaci osob s autismem nezmění, je však výrazným aktem vyjádření sympatií s lidmi, kterých se autismus bytostně dotýká,“ uvádí zakládající členka platformy Naděje pro autismus Milena Němcová. Letošní kampaň se podle ní nese v duchu motta „Navzdory osudu“.

Skupina ČEZ se k 5. ročníku kampaně připojila nejen tím, že v noci modře zářily administrativní budovy Praze, Plzni a Děčíně, uhelné elektrárny Tušimice a Dětmarovice, vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové a jaderná elektrárna Dukovany, ale i vyvedením firemního intranetu ve stejné barvě. Řada zaměstnanců pak přišla na do práce rovněž v modrém. „Kampaň Česko svítí modře je pro nás milou příležitostí ke sdílení solidarity s lidmi s autismem společně a s velkým počtem zúčastněných. Ráda bych také vyzdvihla Nadaci ČEZ, která různé projekty pro občany s tímto postižením podporuje dlouhodobě,“ poznamenala Michaela Chaloupková, lídr CSR aktivit a členka představenstva Skupiny ČEZ.

Příkladem takové podpory na severu Čech je pomoc ústecké pobočce Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR. Organizace sdružuje odbornou i laickou veřejnost a jejím cílem je napomáhat klientům s mentálním defektem v zapojení do společnosti a do vzdělávacího procesu. Rovněž pomáhá rodinám s handicapem. V posledních dvou letech Nadace ČEZ i Skupina ČEZ podpořily pobočku celkovou částkou ve výši 100 000 korun. Podle předsedkyně sdružení Ivany Bartuškové byly finanční prostředky použity na zooterapii, která umožňuje zlepšit citové, rozumové a pohybové schopnosti lidí s handicapem. Přispívá i k  zlepšení jejich psychické pohody a zvýšení koncentrace.

Autor: Ota Schnepp
mluvčí skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz