Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Politika Praha Středočeský Ústecký Vysočina YouTube Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

VIDEOREPORTÁŽ: ČSSD tlačí na Babiše, strana požaduje po hnutí ANO pět ministrů ve vládě

ČESKÁ REPUBLIKA – Dnes večer se v Česku odehraje politická bitva mezi hnutím ANO a sociálními demokraty. Obě strany se musí před sobotním sjezdem ČSSD dohodnout, zda chtějí vytvořit společnou vládu. Tu Česko nemá ani pět měsíců po parlamentních volbách.

Prvnímu pokusu o jednobarevný kabinet hnutí ANO nedali poslanci ve sněmovně důvěru. Zatímco premiér v demisi Andrej Babiš byl až do dneška na dovolené v zahraničí a vyjednávání vedl na dálku přes telefon, vedení sociální demokracie bylo ve středu na audienci u prezidenta Miloše Zemana.

Jan Hamáček Jiří Zimola, tedy nejvyšší vedení sociálních demokratů, řekli prezidentu Zemanovi, že trvají na pěti ministerských pozicích. A mezi nimi jsou resorty financí nebo vnitra. A že pokud si toto neprosadí, tak jednání o nové vládě mohou v Česko zkrachovat. To je velmi důležitý tlak na hnutí ANO, protože prezident Miloš Zeman odmítá předčasné volby.

ČSSD stále vadí, že by se premiérem mě stát předseda ANO Andrej Babiš. Jako ústupek požadují právě křeslo ministra financí, nebo vnitra. ANO zatím nabízí o jedno ministerské křeslo méně. Zároveň hnutí trvá na Babišovi jako premiérovi.

Autor: David Vozdecký
Zdroj: www.Leontynka.cz

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz