Krimi Složky IZS Středočeský Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

V osobním autě převráceném do řeky Sázavy zůstali zaklíněni dva lidé. Řidič nepřežil

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Tragicky skončila dopravní nehoda osobního auta ve Stříbrné Skalici v okrese Praha-východ. 

Podle oznamovatele havarovalo na břehu Sázavy poblíž mostu osobní auto, které po nárazu do stromu skončilo převrácené v bahnité části na okraji řečiště. V kabině vozidla zůstaly dvě zaklíněné osoby. Operační důstojník vyslal k události profesionální hasiče ze stanic Říčany a Uhlířské Janovice a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Senohraby, Mnichovice a Stříbrná Skalice.

V době příjezdu první jednotky na místě už zasahovala hlídka Policie ČR s posádkou zdravotnické záchranné služby. Těm se společnými silami podařilo dostat z vozidla jednu osobu, druhá byla uvnitř stále zaklíněna. Vzhledem k tomu, že vozidlo zapadlo po nehodě do vypouštěcího kanálu z vodní elektrárny, rozhodl velitel zásahu o jejím odstavení, čímž se snížila hladina i průtok vody.

Protože zachráněná osoba chvílemi uváděla, že v autě jelo více lidí, byla přes operační středisko na místo vyžádána v rámci mezikrajské výpomoci jednotka HZS hl. města Prahy s potápěči. Mezitím část hasičů prohledávala přilehlé břehy a okolí ze člunu. Po několika minutách se podařilo vyprostit i druhou osobu, která byla v bezvědomí. Zdravotničtí záchranáři společně s hasiči ihned zahájili resuscitaci, která však nebyla úspěšná. Zachráněný muž byl s vážným zraněním transportován letecky do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Po příjezdu potápěčů bylo vozidlo kompletně prohlédnuto a současně s tím byl propátrán perimetr řeky Sázavy v okolí místa havárie, výsledek byl však negativní. Po zadokumentování nehody kriminální policii začalo samotné vyprošťování vozidla, které bylo poměrně složité a hasičům zabralo téměř hodinu a půl.

Už v průběhu zásahu byla na řeku natažena norná stěna pro zachycení uniklých provozních kapalin a zabránění jejich dalšímu rozšíření po řece. Zásah byl ukončen patnáct minut po půlnoci s tím, že místo bylo předáno zástupci specializované firmy, která se postarala o sběr uniklých látek z vodní hladiny.

Autor: nprap. Petr Svoboda
Foto: HZS Středočeského kraje

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz