Složky IZS Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

TIP REDAKCE: Přijďte oslavit Den linky 155 se záchranáři do Ústí nad Labem k OC Forum

ÚSTECKÝ KRAJ – Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje ve spolupráci s OC Forum v Ústí nad Labem pořádají oslavu! A že je co slavit! Den tísňové linky 155! Informuje o tom  mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

V úterý 15.května proběhne v OC Forum Den tísňové linky 155. Přijďte zjistit, jak pracují záchranáři, jak správně komunikovat s operátory na lince 155 nebo omrknout sanitku.

Od 9 do 17 hodin budete moci vidět práci záchranářů. Například jak probíhá volání na tísňovou linku 155 a vyslání sanitky. Sami si budete moci vyzkoušet, jak správně volat na TL 155.

Den linky_široké

Zájemci si budou moci zkusit laickou kardiopulmonální resuscitaci s využitím AED přístroje, zástavu krvácení a primární ošetření raněného. V rámci praktických ukázek se naučíme, jak správně poskytnout první pomoc do příjezdu profesionálních záchranářů. Přistavené budou i výjezdové sanity, kde bude možné si prohlédnou jejich vybavení.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou zdravotníci, tedy specialisté. V celé řadě jiných vyspělých zemí to není pravidlem. A právě proto jsou výsledky našich záchranných služeb jedny z nejlepších na světě, jsme na to právem hrdí. Díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Tato skutečnost zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta.

Den linky 155 je poctou všem záchranářům, zúčastněte se ho i vy. Uvidíte ukázky práce záchranářů a také se sami budete moct naučit poskytnout první pomoc. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat…

365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně tu pro vás funguje zdravotnická záchranná služba. Není to samozřejmost, na naší planetě patříme k těm šťastnějším, kteří se na odbornou a rychlou pomoc lékařů a záchranářů mohou spolehnout.

Číslo 1 094 808 odpovídá počtu všech našich loňských výjezdů. Pokud bychom si dali tu práci a začali počítat, zjistíme, že v průměru přibližně každých 15 sekund zazvoní na některém z našich operačních středisek telefon, operátorka pak přibližně každých 30 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby. A aby byl výčet čísel úplný, dodejme, že výjezdových základen je v současnosti v České republice 307.

Operátoři na středisku i záchranáři v terénu pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu. Ze všech těchto důvodů si jistě zaslouží, abychom si jejich každodenní nasazení připomněli celostátní společnou akcí: Dnem linky 155.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou zdravotníci, tedy specialisté. Připomeňme si, že v celé řadě jiných vyspělých zemí to není pravidlem. A právě proto jsou výsledky našich záchranných služeb jedny z nejlepších na světě, jsme na to právem hrdí. Díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Tato skutečnost zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta.

Záchranné služby v České republice jsou zřizované v rámci jednotlivých krajů, aby jejich organizace mohla co nejlépe reagovat na regionální specifika. Po funkční stránce však v rámci IZS tvoří záchranné služby celek, který nerozlišuje hranice krajů. Hmatatelným důkazem je nejen každodenní mezikrajská spolupráce či společná cvičení, ale například i shodná podpora používání aplikace Záchranka. Česká republika je tak jedním z mála států na světě, který tento jednotný systém pro přesné přivolání pomoci provozuje.

Den linky 155 je poctou všem záchranářům, zúčastněte se ho i Vy. Uvidíte ukázky naší práce a také se sami budete moct naučit poskytnout první pomoc. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat… 

 

Autor: Prokop Voleník
tiskový mluvčí  – Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje, p.o.

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz