Auto-Moto Kultura Sport Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

ZAPIŠTĚ SI DO DIÁŘE: Extrémní závody terénních vozů odstartují před žateckou radnicí, v areálu v Bezděkově se poprvé jede také o start na RFC Grand Final

ŽATEC – Boj o místo ve světovém finále, které se jede letos v Malajsii, nabídnou offroadové závody v areálu v Bezděkově u Žatce, jež proběhnou 18. až 20. května 2018. Mimořádnou sportovní událost doplní speciální doprovodný program včetně slavnostního startu na historickém náměstí královského města Žatce, nočních jízd v nedalekém vojenském prostoru a pro návštěvníky také možnost svezení v BVP – bojovém vozidle pěchoty.

Třídenní program se uskuteční v rámci 10. ročníku Offroad Trial Cupu. Nejprestižnější část závodů v extrémním terénu mezi kopci, jámami a balvany se jede jako Czech Offroad Trophy 2018 ve třech kategoriích Hard, Soft a Original. Úkolem posádky je zdolat svým upraveným vozem jednotlivé úseky v co nejkratším čase, a to vlastní silou vozu i za pomoci navijáku, heveru či dalších pomůcek. „Vítěz nejtěžší kategorie Hard, kde se při překonávání překážek může použít i naviják, postoupí z tohoto závodu na světové finále v Malajsii. Závod v Bezděkově je jediným závodem v Česku, ze kterého je možné se na Grand Final 2018 probojovat. Jinak ve stejném termínu se jede stejný závod také v Itálii,“ uvedl jeden z hlavních pořadatelů Miroslav Kalbáč z Offroad Teamu Klemo, duchovní otec závodů.

Závodní program začne v pátek večer Nocí dlouhých světel, kdy se do půlnoci jedou dvě selektivní sekce ve Vojenském areálu Perč. Tato část je úplnou novinkou jinak tradičních offroadových závodů v Bezděkově. Největší počet soutěžních jízd se uskuteční v sobotu areálu Offroad Team Klemo U rybníka v Bezděkově,“ dodal Petr Hanzl z pořadatelského týmu. V neděli ve 14 hodin pak budou závody ukončeny vyhlášením výsledků.

Mimořádná sportovní událost v podobě offroadové kvalifikace na světové finále začne stejně mimořádným zahájením. Bezděkovské extrémní závody terénních aut poprvé začnou slavnostním startem na náměstí Svobody před žateckou radnicí. Program v pátek začíná v 15 hodin a potrvá zhruba do 18.30 hodin. „Součástí slavnostního zahájení bude start offroadů z rampy různými osobnostmi, jezdci se budou prezentovat formou rozhovorů. Součástí programu bude vystoupení mažoretek, retro přehlídka vozů Škoda a hudební program. Jde mimo jiné o připomenutí někdejší tradiční motoristické soutěže v Žatci Chmelová šiška, která se jezdila v 80. letech,“ řekl Petr Šimáček, předseda Spolku rodáků a přátel města Žatce, které se podílí na organizaci slavnostního zahájení offroadových závodů.

Záštitu nad offroadovými závody převzala starostka Žatce a senátorka Zdeňka Hamousová a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Pořadatelé a partneři akce:

RFC Czech Republic, OFFROAD Team KLEMO, Spolek rodáků a přátel města Žatce, Město Žatec, Armáda ČR

FOTOGALERIE:

 

Offroad Trophy 2018 Žatec – Bezděkov a 10. ročník Offroad Trial Cup

18. – 20. května 2018, pořadatel Offroad Team Klemo, o. p. s.

Náměstí Svobody v Žatci a areál U rybníka v Bezděkově (50°19´30.797″N,13°35´14.461″E)

Program:

18. května

14.00 Slavnostní start na nám. Svobody v Žatci

Start vozů z rampy, prezentace vozů a posádek, retro přehlídka vozů Škoda, trenažér nárazu

ukázky vozidel, vystoupení mažoretek, hudební vystoupení skupiny Blues gin Pavla Uhlíka

18.00 Odjezd závodních vozidel do Bezděkova

20.00 Noc dlouhých světel, první závodní jízdy ve Vojenském prostoru Perč

19. května

10.00 Start závodů v areálu U rybníka a v sousedním lese

17.00 Offroad speciál

18.00 Rockový koncert (hrají Schlak, Hlahol a další), dětský koutek, vyhlídkové jízdy v BVP

20. května

10.00 Start závodů v areálu U rybníka a v sousedním lese

15.00 Vyhlášení výsledků a ukončení závodů

Offroadové závody v Bezděkově u Žatce se řadí mezi nejoblíbenější podniky své kategorie v Česku z pohledu diváků i závodníků. Patří k nejprestižnějším závodům vedle podniků pořádaných například v Bělé nebo Milovicích. Mezinárodní závody RFC, tady závody navijákových aut, kde je důležitá spolupráce řidiče a spolujezdce a využití techniky pro vyprošťování nebo překonávání překážek, se v Bezděkově jedou poprvé. Pokud budou úspěšné, mohou se opakovat i v dalších letech.

Offroadové závody navazují na tradici motoristických závodů v Žatci, jako byly závody ploché dráhy, jež se jezdívaly na stadionu Flóra, nebo Chmelová šiška – šlo o tradiční zářijové závody, které se konaly 15 let a lákaly do Žatce nejen novináře, pro něž byl závod určen, z celého tehdejšího Československa.

Jaroslav Špička, místostarosta Žatce:

Jsme rádi, že můžeme podpořit tuto akci. Pořadatelé si zaslouží velké poděkování, že každý rok oživí jeden víkend na jaře Bezděkov, což je součást Žatce, tak velkou akcí, na kterou dorazí tradičně stovky diváků.“

Miroslav Kalbáč, organizátor závodu:

Chtěli bychom poděkovat letošnímu hlavnímu sponzorovi, kterým je žatecká firma Grape. Díky němu bude zajištěný i on-line přenos od pátku do neděle, už jsou namontované další kamery i se zvukem.

Závodu se zúčastní 40 až 50 vozidel, přijedou i závodníci ze Slovenska, Maďarska a Běloruska.“

Petr Hanzl, organizátor závodu:

Hlavní závody kategorie RFC se jedou ve třech kategoriích, letos budou zpestřeně pátečním nočním závodem, Nocí dlouhých světel. Náš tradiční závod Bezděkov Trial Cup se jede v pěti kategoriích. V té nejprestižnější kategorii prototypů se zúčastní i ti nejlepší závodníci včetně dvou mistrů Evropy.“

Petr Šimáček, předseda Spolku rodáků a přátel města Žatce, hlavní pořadatel pátečního zahájením:

Z našeho pohledu je důležité, aby se na náměstí Žatce konalo co nejvíc akcí místních spolků a organizací, tím se historické centrum města bude dál oživovat.

Samotný páteční program začne ve 14 hodin a je určený pro celé rodiny. Jeho vrcholem bude slavnostní start vozidel z rampy, která bude umístěná v prostoru u morového sloupu. O zábavu se budou starat mažoretky Konvalinky z lounské ZUŠ, hrát bude skupina Blues gin Pavla Uhlíka, připravené jsou rozhovory s organizátory i závodníky. Samotný start proběhne kolem 17.30 hodin. Předtím se mohou zájemci i fotit s terénními auty, než slavnostně odstartují v a koloně odjedou do Bezděkova.“

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz