Kultura Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Teplické muzeum se pyšní více než tisíc let starou mincí

TEPLICE – V regionálním muzeu v Teplicích předali zástupci Policie ČR hejtmanovi Ústeckého kraje Oldřichu Bubeníčkovi ojedinělý nález – stříbrný denár Soběslava Slavníkovce z let 985-995. Mince se tak, i přes své zatajení a snahu o zpeněžení, dostala do „správných rukou“ a rozšíří numismatickou sbírku teplického muzea.

V loňském roce obdržela policie oznámení o tom, že někdo prostřednictvím internetové aukce nabízí k prodeji stříbrnou minci Soběslava Slavníkovce. Případem se začala zabývat policie v Jihlavě, kde událost vyšla najevo. Muž z Teplicka dle výpovědi minci našel pomocí detektoru kovu, což znalecký posudek vyvrátil. Poté uvedl, že denár našel v kamenné zídce u domu jeho matky a domníval se, že mince je jeho majetkem. Minci se mu podařilo prodat, kupující jí policistům vydal a významný archeologický nález tak podle zákona o státní památkové péči patří kraji, kde byl nalezen.

„Je to rozhodně ukázka dobré a všímavé práce policie. Chtěl bych na tomto místě poděkovat příslušníkům police, protože díky ní se od dnešního dne může muzeum pyšnit takovým unikátem, kterým tato více než tisíc let stará mince rozhodně je,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Stříbrné platidlo Soběslava Slavníkovce z let 985 – 995 váží dle znalce 1, 28 gramu a hodnota mince je 50 tisíc korun.

Zdroj: Ústecký kraj

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz