Krimi Složky IZS Ústecký YouTube Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

VIDEO: V okolí zámku Jezeří na Mostecku dnes nacvičovali hasiči a do akce povolali i vrtulník s bambi vakem

MOSTECKO – Požár provozní budovy a travního a lesního porostu v okolí Zámku Jezeří na Mostecku byl dnešním námětem velkého taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému ČR. Do boje proti fiktivním plamenům bylo nasazeno patnáct hasičských jednotek a dokonce i policejní vrtulník s takzvaným bambi vakem.

Námětem cvičení byl požár, který vznikl v prostoru provozní budovy od řezání uhlovou bruskou. Požár bleskově dosáhl až do prostoru střešní konstrukce a vlivem povětrnostních podmínek se z budovy rozšíří na lesní porost v okolí příjezdové cesty.

Cílem cvičení bylo prověřit taktické postupy, akceschopnost a koordinaci složek IZS. Cvičení se zúčastnily jednotky HZS Ústeckého kraje – Územního odboru Most ze stanic Most a Litvínov, jednotka podniku Severní energetická a 15 jednotek Sboru dobrovolných hasičů.

Na místě zasahovala také Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba, Městská policie Litvínov a zástupci Národního památkového Ústavu a Ústeckého kraje.

Profesionální hasiči si zkoušeli plnění Bambi vaku, což  je integrovaný protipožární systém, který slouží k hašení požárů v podvěsu pod vrtulníkem Letecké služby Policie ČR.

VIDEOSESTŘIH Z TAKTICKÉHO CVIČENÍ SLOŽEK IZS NA JEZEŘÍ

Videosestřih připravil: Honza Vraný/JV PRESS

Reportér agentury JV PRESS využil možnosti a do několik kilometrů vzdáleného Jezeří „dorazil“ v hasičském automobilu spolu s dobrovolnými hasiči z malého Března u Mostu. V okolí zámku Jezeří hasiči natáhli kilometry hadic, kterými dostávali vodu do vzdálenosti doslova několik kilometrů vzdáleného zámku. Dálkovou dopravu vody si tak vyzkoušely právě dobrovolné jednotky. K tomu jim sloužily nejen hasičské cisterny ale především speciální čerpadla Tohatsu. Právě ty získali dobrovolní hasiči v loňském roce od Ústeckého kraje.

Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí (JSDHO) a Krajské sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SHČMS) totiž vloni převzaly od Ústeckého kraje technické vybavení v celkové hodnotě téměř 7,5 milionu korun.

Stalo se tak u příležitosti finále hasičských soutěží „TOHATSU FIRE CUP 2017“ a „STIMAX CUP 2017“ v Děčíně  23. září 2017. Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí jsou nepostradatelným článkem při ochraně života, zdraví a majetku občanů Ústeckého kraje. V loňském roce předaná technika za 7,5 milionu korun přispěje k dalšímu zlepšení připravenosti dobrovolných hasičů.

FOTOGALERIE Z TAKTICKÉHO CVIČENÍ NA JEZEŘÍ… 

Autor: Honza Vraný

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz