Složky IZS Ústecký YouTube Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

VIDEOREPORTÁŽ: Včerejší Den tísňové linky 155 byl poctou všem záchranářům

ÚSTÍ NAD LABEM – Operátoři na středisku i záchranáři v terénu pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu. Ze všech těchto důvodů si jistě zaslouží, abychom si jejich každodenní nasazení připomněli celostátní společnou akcí: Dnem linky 155. V úterý 15. května proběhl v OC Forum Den tísňové linky 155.

Návštěvníci OC Forum se tak na vlastní oči mohli seznámit s tím, jak pracují záchranáři, jak správně komunikovat s operátory na lince 155 nebo si mohli prohlédli sanitku.

Přímo na stanovišti ZZS mohli zájemci vidět například, jak probíhá volání na tísňovou linku 155 a vyslání sanitky. Sami si budete moci vyzkoušet, jak správně volat na linku 155 i první pomoc.

VIDEOREPORTÁŽ ZE STANOVIŠTĚ ZZS V ÚSTECKÉM OC FORUM

Videoreportáž připravil: Honza Vraný/JV PRESS

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou zdravotníci, tedy specialisté. Připomeňme si, že v celé řadě jiných vyspělých zemí to není pravidlem. A právě proto jsou výsledky našich záchranných služeb jedny z nejlepších na světě. Díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Tato skutečnost zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta.

Celkem 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně tu pro vás funguje zdravotnická záchranná služba. Není to samozřejmost, na naší planetě patříme k těm šťastnějším, kteří se na odbornou a rychlou pomoc lékařů a záchranářů mohou spolehnout.

Číslo 1 094 808 odpovídá počtu všech loňských výjezdů záchranných služeb v České republice. Pokud bychom si dali tu práci a začali počítat, zjistíme, že v průměru přibližně každých 15 sekund zazvoní na některém z  operačních středisek telefon, operátorka pak přibližně každých 30 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby. A aby byl výčet čísel úplný, dodejme, že výjezdových základen je v současnosti v České republice 307.

Den linky 155 je poctou všem záchranářům, zúčastněte se ho i Vy. Uvidíte ukázky práce záchranářů a také se sami budete moct naučit poskytnout první pomoc. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat…

Autor: Prokop Voleník

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz