Královehradecký Krimi Složky IZS Z domova Zprávy podle krajů

Z průmyslové zóny v Zábědově v Novém Bydžově unikl ethylacetát

ZÁBĚDOV – Organická látka unikla do podnikové kanalizace, kde byla zachycena v jímkách. Životní prostředí ohroženo nebylo. 

 

Únik chemické látky ethylacetát byl na krajské operační a informační středisko nahlášen v pondělí 11. 6. v 12:30 hod. Látka unikla z průmyslového areálu v množství až 15 kubíků. Vytekla do podnikové kanalizace, kde skončila v záchytných jímkách. Hasiči museli kapalinu co nejdříve přečerpat do uzavřené jímky, aby nedošlo vlivem deště k vyplavení do vodního zdroje.

 

Na místo byly vyslány nejbližší jednotky hasičů, a sice profesionální a dobrovolná jednotka z Nového Bydžova a dále dobrovolní hasiči ze Skřivan. Povolána byla také jednotka z centrální stanice v Hradci Králové. Ta je vybavena speciálním chemickým kontejnerem, který se využívá právě při podobných zásazích s únikem nebo přítomností chemických látek. Zásahu se zúčastnili také podnikoví hasiči z ČEPRO Cerekvice. 

 

Ethylacetát je organická látka, která je v přírodě odbouratelná a nejčastěji se používá jako rozpouštědlo, odlakovač nebo také jako ochucovadlo. K úniku došlo v důsledku prasklé příruby na čerpadle, kudy kapalina procházela.

 

Hasiči začali s přečerpáváním ethylacetátu ze záchytných jímek do jedné oddělené, odkud nemůže látka vlivem deště dále odtéct. K přečerpání použili kalová čerpadla a čerpadla do prostředí s nebezpečím výbuchu. Bezprostřední nebezpečí však zasahujícím jednotkám nehrozilo. Hasiči pracovali v zásahovém oděvu, přičemž si museli chránit dýchací cesty, ale nemuseli používat speciální protichemické ochranné oděvy.

 

O události vyrozumělo krajské operační a informační středisko také orgány ochrany přírody a Povodí Labe. Na místě byly odebrány vzorky, které budou podrobeny dalšímu zkoumání.

 

Hasiči ukončili svou činnost na místě události ve 20:31. Na místě zůstali jako poslední profesionální hasiči z Nového Bydžova a podniková jednotka ČEPRO Cerekvice. Místo předali technikovi firmy a zásah byl po 8 hodinách ukončen. 

 

autor: Martina Götzová, tisková mluvčí
foto: HZS Královéhradeckého kraje

redaktor: Tomáš Pitterling

 

 

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz

Napsat komentář