Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Kultura Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

NEZAPOMÍNEJME: Vedoucí Úřadu vlády Augustin uctil památku československých parašutistů

ČESKÁ REPUBLIKA – Vedoucí Úřadu vlády České republiky Radek Augustin se dnes, tedy v pondělí 18. června 2018 zúčastnil pietní vzpomínky při příležitosti 76. výročí hrdinného boje a úmrtí československých parašutistů v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Položením věnce uctil vedoucí úřadu památku sedmi padlých československých parašutistů, mezi nimiž byli i Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Pietní akce se zúčastnila také ministryně obrany Karla Šlechtová a předseda Senátu PČR Milan Štěch, místopředsedové PS PČR Jan Hamáček, Tomio Okamura a další významní hosté.

„Připomeňme jména sedmi statečných, sedmi československých parašutistů, kteří padli 18. června 1942 proti přesile více než 700 příslušníků SS a gestapa v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze: rtm. Jozef Gabčík, rtm. Jan Kubiš, nadpor. Adolf Opálka, podpor. Josef Valčík, čet. asp. Josef Bublík, čet. Jan Hrubý a rotný Jaroslav Švarc. Atentát na zastupujícího říšského protektora, prominentního nacistu a šéfa RSHA Reinharda Heydricha, který provedli v Praze 27. května 1942 Gabčík a Kubiš, patří mezi úspěšné odbojové činy v období druhé světové války v nacisty okupované Evropě. Parašutistům výrazně pomáhali čeští vlastenci a odbojáři, a tak dnes vzpomeňme i ty stovky Čechů, kteří parašutistům pomáhali, ač věděli, že je to bude pravděpodobně stát život. Bez jejich pomoci by parašutisté byli sotva úspěšní. Čest jejich památce,“ uvedl vedoucí úřadu vlády ČR Radek Augustin.

Jozef Gabčík
Jan Kubiš
Josef Valčík
Adolf Opálka
Josef Bublík
Jan Hrubý
Jaroslav Švarc

ČEST HRDINŮM A JEJICH PAMÁTCE!

Zdroj: Úřad vlády České republiky
Foto: První republika

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář