Krimi Kultura Složky IZS Technika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

AKTUÁLNĚ: Účastníci Klimakempu na Mostecku plánují na dnešek pochod za klimatickou spravedlnost a občanskou neposlušnost! Policisté mají pohotovost

MOSTECKO – Doslova policejní manévry probíhají v těchto dnech na Mostecku! Důvodem je několikadenní Klimakemp 2018 v Louce u Litvínova, jehož účastníci právě na dnešek, tedy na sobotu 30. června plánují občanskou neposlušnost!  A to pochod Za klimatickou spravedlnost, který bude vycházet z Klimakempu k lomu Bílina a podél hrany dolu. Několik stovek účastníků bude vycházet v osm hodin ráno přímo z Klimakempu. 

Pochod bude údajně končit v Braňanech, odkud se nejspíše účastníci Klimakempu budou přesouvat na jednu z nahlášených demonstrací v regionu, pravděpodobně před jednu z větších uhelných elektráren v nedalekém okolí.

Právě z toho důvodu nasadila policie velké množství lidí včetně posil z jiných okresů. Dopravní policisty doplnili dokonce i policisté ze sousedního Německa.

Akční konsensus pro případné nenásilné akce občanské neposlušnosti Klimakemp 2018

Rok 2017 byl opět rokem klimatických extrémů, které se projevily po celém světě. Odborníci se shodují, že se naše planeta rychle otepluje a pokud se máme vyhnout katastrofálnímu oteplení o víc než 2 stupně Celsia, musí podle vědců nejméně 80% všech známých zásob fosilních paliv zůstat pod zemí. Fosilní firmy je ale plánují vytěžit a spálit. Je proto načase překonat naše vlastní limity a fosilní průmysl zastavit.

Vzhledem k naléhavosti klimatické krize jsme se rozhodli protesty proti uhelnému průmyslu posunout o krok dále, přejít od slov k činům. V době konání klimatického kempu se chystáme provést akty nenásilné občanské neposlušnosti proti jedné z uhelných infrastruktur v okolí kempu. Skrze naši přítomnost v blízkosti i uvnitř dolu, elektrárny či jiné technické infrastruktury, donutíme provozovatele těžby zastavit jejich běžnou činnost. Sami se na chvíli staneme limity těžby a spalování uhlí, které jsou největší příčinou změn klimatu a jejich dramatických dopadů.

Podoba akce je veřejně ohlášený akt občanské neposlušnosti nasměrovaný proti jedné z místních uhelných infrastruktur. Kdokoli se ho může zúčastnit, a to bez ohledu na předchozí zkušenost s podobnými protesty. Zapojíme se do legálních demonstrací nebo do odvážnějších nenásilných akcí občanské neposlušnosti. Na akci se dopředu připravíme pomocí tréninků, naučíme se organizovat do afinitních skupin, rozhodovat nehierarchicky a efektivně blokovat. Budeme se chovat klidně a nenásilně. Eskalace nebudou vyprovokovány z naší strany, abychom nikoho nevystavili zbytečnému nebezpečí.

Blokovat a obsazovat budeme vlastními těly či pomocí blokovacích pomůcek určených pro kladení pasivního odporu, nebudeme u toho ničit ani poškozovat žádné stroje ani majetek. Projdeme kolem policejních řad či bariér, budeme se přitom vyhýbat jakémukoliv fyzickému kontaktu s policií či ochrankou dolu vyvolanému z naší strany. Za všech okolností se budeme držet principů nenásilí, nezareagujeme na případné provokace. Naše akce není cílena proti pracovníkům uhelného průmyslu ani proti policii. Bezpečnost zúčastněných lidí a důlních pracovníků bude naší nejvyšší prioritou. Akci se pokusíme udělat co nejvíce kreativní a přístupnou každému.

Všichni společně na sebe bereme odpovědnost za úspěch akce, navzájem se budeme podporovat. Pokud někdo vědomě a úmyslně poruší tento akční konsensus, nemůže si nárokovat právo na pomoc ostatních v případě právních, finačních i jiných důsledků akce. Jsme limity fosilního průmyslu. Limity jsme my!

PSALI JSME TAKÉ: VIDEOREPORTÁŽ: Změna klimatu začíná tady. Klimakemp 2018 odstartoval přednáškami a workshopy

Autor: Honza Vraný
Zdroj: Limity jsme my!
Ilustrační snímek autor

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář