Krimi Kultura Školní okénko Složky IZS Sport Technika Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

VIDEOREPORTÁŽ: Rodiče nevěnují svým dětem u bazénů dostatečnou pozornost. Plavčíci v Brné na Ústecku evidují již šestý případ tonutí

ÚSTECKO – Plavčíci nejen na severu Čech bijí na poplach! Důvodem je zvýšený počet tonutí malých dětí, jejichž rodiče nevěnují dostatečnou pozornost svým ratolestem ve vodě. Jen plavčíci v Brné na Ústecku od května, kdy zahájili sezónu na koupališti, již evidují alarmující počet, a to 6 případů tonutí dětí!

Potvrzuje to provozář a šéf plavčíků na koupališti Brná na Ústecku Petr Urban. „Rodiče ale i například babičky nebo příbuzní malých dětí se často domnívají, že plavčíci vše uhlídají, ale pokud jde o malé děti, měli by to být právě především rodiče, kteří by neměli spustit oči ze svých dětí. Zaznamenáváme i situace, kdy matka si na dece čte knihu nebo klábosí s kamarádkou a její malé dítě si hraje samo bez jakéhokoliv dozoru ve vodě, což není správné,“ říká vedoucí plavčíků Urban.

VIDEOREPORTÁŽ Z KOUPALIŠTĚ V BRNÉ NA ÚSTECKU…

Videoreportáž z plovárny připravili: Tonda Musil a Honza Vraný/JV PRESS

O nevšímavosti některých rodičů na plovárně svědčí i fakt, že jen od května na koupališti v Brné zachraňovali plavčíci šest tonoucích se capartů, včetně dvouletého dítěte. „Přitom, když máte ve vodě například 300 návštěvníků, není v silách plavčíka, aby bleskově zasáhl. Není opravdu všemocný,“ dodává provozář a vedoucí plavčíků Petr Urban, a to i přesto, že všichni plavčíci procházejí speciálním školením.

„Dokonce naši plavčíci absolvují také prověrky, kdy pro ně připravujeme nejrůznější simulované situace, které nejen ve vodě musí každý plavčík zvládnout. Problém je, že zájem plavčíků – brigádníků o tuto sezónní práci, příliš bohužel není. Hlavní plavčík pak má na starost nejen vodu, ale i celý areál plovárny,“ dodává Petr Urban, který je zároveň ředitelem Akademie dobrovolných záchranářů ČR. Spolek tak úzce spolupracuje s vedením Městských služeb Ústí nad Labem, které provozují právě Koupaliště Brná. Akademie dobrovolných záchranářů ČR  provádí například pravidelně odborný výcvik a školení nových plavčíků. Více informací o Akademii dobrovolných záchranářů ČR si můžete přečíst ZDE.

Vedoucí provozovny plovárny v Brné David Zich uvádí, že na bezpečnost návštěvníků v areálu plovárny se vedle plavčíků podílejí také strážníci a policisté, kteří v letních měsících pravidelně procházejí celým areálem. Ten je navíc nekuřácký a lidé si tak mohou zakouřit pouze na vyhrazených a k tomu určených místech podél řeky Labe, kde jsou instalované také popelníky.

Mezi letošní novinky koupaliště v Brné patří herní prvky pro děti, ale také obnova elektroautíček, návštěvníci koupaliště si mohou dopřát i plážový volejbal nebo zdarma absolvovat kurz meditace či Jogu. V letošní sezóně se rozšířil počet prodejních stánků s občerstvením a to o dva na 11. „Městské služby se rozhodly provozovat rovněž doplňkový prodej a stánek nabízející chlazené nápoje. V doplňkovém prodeji pak nabízíme pokrývky hlavy, opalovací krémy, pleny pro batolata ale i nafukovací kruhy, rukávky a další potřebné věci k vodě, které rodiče například zapomněli doma,“ říká vedoucí provozovny David Zich.

V areálu plovárny Brná návštěvníci ale naleznou také úschovnu kol a nové stojany, došlo na obnovu části převlékacích kabinek nebo inovaci laviček. To co běžný návštěvník nezaznamená ale pro chod plovárny je důležité, byla i například repase čerpadel.

Od zahájení letošní sezóny v květnu prošlo branou koupaliště v Brné již rekordních 17 tisíc návštěvníků.

Více informací o Koupališti v Brné na Ústecku si můžete přečíst ZDE.

 

Autor: Honza Vraný

 

 

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář