Doprava Krimi Praha Složky IZS Technika Z domova Zprávy podle krajů

AKTUALIZUJEME: Zřícený strop v centru Prahy zavalil několik osob

PRAHA – V úterý 17.7.2018 v 10:24 hod vyjely jednotky profesionálních hasičů z centrály, Holešovic, Strašnic, Krče a Smíchova do ul. Mikulandská v centru Prahy. Propadla se zde na stavbě klenba, která zavalila několik osob. Přesný počet osob na místě v okamžiku zřícení nebyl znám. Krátce po vyslání jednotek byla vyžádána kynologická služba Městské Policie se psy atestovanými na vyhledávání osob v sutinách.

Po příjezdu na místo začaly jednotky s průzkumem statiky budovy, se záchranou osob a byl vytvořen štáb velitele zásahu. V budově došlo ke zřícení 2 pater o rozloze 4 x 10 m. Z těchto sutin hasiči vyprostili 2 osoby a předali je do péče ZZS hl. m. Prahy. Další osoba vyproštění nepotřebovala.
Pomocí výškové techniky proběhl průzkum horního patra a byly ukončeny veškeré stavební práce v okolních budovách a garážích a prostory byly evakuovány.

Na místo dorazil statik, se kterým proběhla prohlídka garáží pod budovou i okolních staveb. Ty se ukázaly jako stabilní.

Ve spolupráci s Policií ČR a Dopravním podnikem hl. m. Prahy byl omezen provoz v přilehlých ulicích.

Hasiči na místě zajišťovali statiku opěrných zdí společně s Báňskou záchrannou službou, statikem a lezeckou skupinou a prostory byly odvětrávány před nasazením psů na vyhledávání osob. Kynologická služba Městské policie dorazila na místo se 3 psy, kteří postupně provedli ohledání a všichni 3 označili místo jako pozitivní. Hasiči tedy pracovali s předpokladem, že se pod sutinami nachází osoba a začali prohledávat sutiny vlastními silami. Poté se podařilo ustavit sací bagr, který je určen pro odstranění sutin a začalo odklízení. Zároveň však po celou dobu zásahu hrozilo riziko zřícení dalších částí budovy. Stav byl neustále kontrolován a konzultován s přítomným statikem.

Na místě bylo najednou zhruba 40 hasičů, kteří byli postupně střídáni. Zároveň byly povolány do zálohy na své stanice některé jednotky dobrovolných hasičů, které posílily vytížené stanice zasahující v ul. Mikulandská. Navíc si velitel zásahu vyžádal na místo psycholožku HZS hl. m. Prahy.

V průběhu zásahu byli lékařem zkontrolováni 2 příslušníci HZS hl. m. Prahy s podezřením na zranění horní končetiny, ale oba byli schopni pokračovat ve službě.

Kromě zástupců všech základních složek IZS na místě zasahoval Útvar psovodů Městské policie Praha, Český červený kříž zajišťující občerstvení pro zasahující hasiče a Báňská záchranná služba. Dále zde byl ředitel pražských hasičů brig. gen. Roman Hlinovský, primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová a radní pro oblast bezpečnosti a prevenci kriminality Libor Hadrava.

Ve 22:30 hod byly prostory prohledány, záchranné práce ukončeny a o 20 minut později bylo místo předáno Policii ČR.

autor: Kateřina Suchánská

foto: Leoš Kučera

 

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz

Napsat komentář