Karlovarský Liberecký Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Informační centrum v Elektrárně Ledvice a vodní elektrárna Střekov trhají rekordy; obě místa již navštívilo více lidí než za celý rok 2017

SEVERNÍ ČECHY –  Hned dvě místa Skupiny ČEZ, která jsou na severu Čech středem zájmu milovníků industriální turistiky či školních exkurzí, mají našlápnuto k novému celoročnímu návštěvnickému rekordu. Jak Informační centrum Elektrárny Ledvice, tak i vodní elektrárna Střekov na řece Labi již loňskou návštěvnost pokořily. Během prvního pololetím si přitom severočeské výrobní zdroje energie a tepla prohlédlo více než 5 500 návštěvníků z různých míst v ČR i zahraničí.

Prohlídku Elektrárny Tušimice si během prvního pololetí nenechali ujít 1 133 návštěvníci. „Ze zahraničí jsme u nás měli hosty z Kazachstánu, Dánska, Slovenska a Ruska. Dále tradičně převládali středoškoláci a žáci z různých odborných a základních škol ve Vejprtech, Podbořanech, Chomutově, Kadani, Kvílicích, Plzni, Dolních Břežanech, Jirkově, Praze, Karlových Varech, Ostrově, Lovosicích či Plasech. Vysokoškoláci byli z fakulty životního prostředí Univerzity Karlovy. Proběhla rovněž tradiční třídenní Energetická maturita pro nejlepší středoškolské studenty fyziky z partnerských škol Skupiny ČEZ,“ uvedla Marie Tučková,manažerka návštěvnického a vzdělávacího centra v Elektrárně Tušimice. Podle ní využili někteří zájemci (174) i možnost exkurze na malou vodní elektrárnu Želina.

Elektrárnu Počerady, a. s., si během uplynulého půlroku prohlédlo 75 osob. Již po čtyřiadvacáté například do elektrárny zavítali po Velikonocích studenti (17) z ČVUT Praha na svou týdenní praxi. Poměrně raritou se stala návštěva studentů druhého ročníku Gymnázia J. Keplera v Praze, kteří v rámci zeměpisu psali práci o průmyslu v Českém středohoří, přičemž přijeli na kolech. Stranou prohlídek nezůstal ani Paroplynový cyklus Počerady Skupiny ČEZ. „V rámci pěti exkurzí jsme s technologií a provozem jedné parní a dvou plynových turbín seznámili 150 návštěvníků,“ poznamenal Martin Borovský, vedoucí odboru péče o zařízení paroplynového cyklu.

Návštěvnost Informačního centra Ledvice, v němž se lze seznámit s historií, současností i budoucností klasické energetiky od vzniku uhlí až po rozsvícení žárovky v bytě, čítá za první půlrok 2 613 osob. Na konci června tak již byla pokořena celoroční návštěvnost 2017 (2 557 osob). Skladba návštěvníků složená tradičně ze žáků a středoškoláků ze škol v okolních městech a obcích, ale i vzdálenějších, například v Praze, Děčíně a Litoměřicích, se totiž od 20. dubna rozrostla o ty, kteří si chtěli Elektrárnu Ledvice a krajinu kolem ní prohlédnout z výšky 140 metrů. Oficiální rozhledna na nejvyšší industriální budově v České republice tak jen za 2,5 měsíce svého provozu přilákala více než 2 000 osob. „Rozumí se, že všichni návštěvníci absolvují i prohlídku infocentra, včetně možnosti zhlédnutí 3D filmu o geologické historii planety Země a výrobě elektrické energie,“ poznamenala Jana Muraňská, recepční informačního centra. Jak dodala, ze zahraničí přijeli hosté z Číny, Srbska a sousedního Německa.

Teplárna Trmice sice nepatří mezi hojně navštěvované výrobní zařízení Skupiny ČEZ, za to je ovšem vyhledávaným cílem středoškoláků a vysokoškoláků z nejbližšího okolí. Na její prohlídku s odborným výkladem se vydali studenti ze Střední školy stavební a technické či Střední průmyslové školy v Ústí nad Labem a také posluchači z katedry energetiky a elektroniky Univerzity J. E. Purkyně. Celkem, včetně pedagogického doprovodu se jednalo o 24 osob.

Vodní elektrárnu Střekov má ovšem již „splněno“. Jako druhý severočeský výrobní provoz Skupiny ČEZ má už za sebou celoroční návštěvnost roku 2017! Jen během dvou letošních sobot, a to 24. 3. (Světový den vody) a 8. 4. (Zahájení turistické sezony) si ji prohlédlo 1 114 zájemců. Společně s dalšími 220 návštěvníky pak pololetní bilance činí 1 334 osob, což je o 370 více než za celý loňský rok. Vodní dílo přitom navštívily jak rodiny s dětmi, školní i podnikové exkurze, tak i jednotlivci.

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

Víte, že…

… industriální turistiku na severu Čech můžete provozovat i z tepla svého domova?

Nový zdroj v Ledvicích naleznete na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-ledvice/;

Uhelná elektrárna Tušimice po komplexní obnově je k vidění na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-tusimice/;

Paroplynový zdroj v Počeradech má www adresu http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-pocerady/ a Vodní elektrárna Střekov http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-strekov/.

Další výrobní provozy Skupiny ČEZ, jak obě jaderné, tak i řadu vodních elektráren, včetně přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně lze navštívit na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-virtualni-prohlidky/.

Text k foto (ČEZ, Ota Schnepp)

Počerady

Někteří středoškolští účastníci letošní odborné praxe a tudíž i exkurze po provoze Elektrárny Počerady měli to štěstí, že pod jedním z komínů narazili na ornitologa Václava Berana, který zrovna okroužkoval sokolí mládě. Na snímku je seznamuje s pestrým jídelníčkem sokola stěhovavého. Uprostřed Jitka Šafratová, ekolog Elektrárny Počerady.

Ledvice

Informační centrum klasické energetiky v Elektrárně Ledvice si nyní na návštěvnost nemůže vůbec stěžovat. Díky zpřístupnění rozhledny na nejvyšší industriální stavbě v ČR to nyní v elektrárně „vypadá jak na Václaváku.“ Zatímco jedna desetičlenná skupina míří nahoru, druhá se již vrací zpět. Tak to jde krom pondělí a neděle každý den. Rozhledna jen za 2,5 měsíce svého provozu přilákala více než 2 000 osob.

 

Trmice

První letošní exkurze proběhla v Teplárně Trmice ze Skupiny ČEZ hned 3. ledna. S celým výrobním provozem se tehdy seznámili studenti z posledního ročníku fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jejich průvodcem byl Zdeněk Hlína z odboru řízení provozu Teplárny Trmice.

Tušimice

Energetická maturita v Elektrárně Tušimice za účasti 32 středoškoláků z 11 partnerských škol Skupiny ČEZ proběhla letos koncem dubna. V průběhu tří dnů se všichni seznámili během exkurzí po provoze se vším, co nějak souvisí s výrobou elektrické energie. Poté absolvovali závěrečný „maturitní“ test z právě nabitých vědomostí.

Střekov

VE Střekov má už pro letošek „splněno“ Za pouhé dva dny si ji prohlédlo o 370 osob více než za celý loňský rok (964). Stalo se tak během Světového dne vody a Zahájení turistické sezony 2018.

Autor: Ota Schnepp
regionální manažer komunikace
a mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář