Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Pomáháme Praha Složky IZS Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

PIETA: Do neformálního vzdání holdu nprap. Jiřímu Rýznarovi se večer zapojily stovky lidí

ČESKÁ REPUBLIKA – Stovky možná tisíce plápolajících svíček se rozzářily ve středu večer v rámci pietního neformálního vzdání holdu  nprap. Jiřímu Rýznarovi, který tragicky zemřel v hasičské cisterně, která jela k dopravní nehodě.

Mladý fotograf Martin Kramer ze Sušice, který je rovněž spolupracovníkem redakce Agentury JV Press, dokázal na sociální síti „uspořádat“ virtuální pietní vzpomínkovou akci, do které se následně ve stejný okamžik zapojili nejen profesionální a dobrovolní hasiči, ale i lékaři, vojáci, policisté a dokonce i veřejnost. A to tím, že zapálili svíčku.

„Celou akci jsem se rozhodl udělat vlastně úplnou náhodou. Když jsem o tragické události slyšel, hned mne napadlo, jak dokázat, že dokážeme vzdát hold někomu, kdo si to opravdu zaslouží. Když jsem akci zveřejnil, ještě nebylo známo, že bude uctění památky minutou ticha a už vůbec nebylo známo, že se budou houkat sirény v Olomouckém kraji. Vlastně jsem po zkušenostech z minulosti vůbec nevěřil, že generální ředitel HZS ČR něco takového udělá. Každopádně včerejšího dne bylo realizováno něco, čemuž jsem upřímně ani nevěřil. Minimálně na pěti stech místech naší země byly zapálené svíčky, a to jsem se ještě nedostal k výslednému počtu. Akce totiž bude mít jedno milé pokračování. Rozhodl jsem se, že za každé jedno místo, kde hořely svíčky, bude věnovaná jedna koruna Nadaci policistů a hasičů. No a co se stalo? Ozvalo se dalších několik lidí, co udělá to samé! Takže všem mnohokrát děkuji,“ říká autor projektu Martin Kramer, který si za svůj počin zasloužil obdiv i uznání.

Přesný počet účastníků je mi tak trochu neznámou, ale vím, že ve minimálně 433 městech (údaj k 08:28 hodin) byly zapáleny svíce – a to tak soudím jen z komentářů v události na Facebooku!

Do včerejší akce se tak podle Martina Kramera zapojily i ostatní složky IZS. Fotografii se zapálenou svíčkou totiž poslali například i policisté z jednoho z OO v Olomouci, dopravní inspektorát Šumperk, příslušníci NCOZ, SPJ Praha. Záchranná služba taktéž nezůstala pozadu a fotografie dorazila například přímo od VZ Zábřeh (ZZS Olomouckého kraje), VZ Pardubice a dalších. A samotní hasiči? Tak ti jeli opravdu ve velkém – KOPIS HZS Pardubického kraje, PS Olomouc, PS Karlovy Vary, PS Přerov, PS Ústí nad Labem, HZS SŽDC Kralupy nad Vltavou, JSDH Písek, JSDH Praha Kbely, JSDH Březnice u Příbrami, JSDH Děčín…

„Smuteční svíčky však plály i u „civilistů“ – Sušice, Ostrava, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Cheb a mnoho a mnoho dalších míst. Například lze říci, že lidé zapalovali svíčky i v Německu, Polsku, v Itálii a samozřejmě se do akce připojili i naši bratři – Slováci – čili se nám povedlo udělat mezinárodní vzpomínkovou akci, což je moc super! Jen na mail mi do večerních hodin přišlo 302 emailů s fotografiemi – což je obrovské číslo – a všem jsem na ně odpověděl,“  dodává Martin Kramer.

K situaci na místě tragické události, kde několik desítek lidí zapálilo svíce přímo na místě, se vyjádřil jeden z účastníků pietní akce přímo v místě tragédie: „Martine na místě to mělo neskutečnou atmosféru, bylo nás tam cca 50. Řidiči kamionů, kteří projížděli kolem troubili, dvě sanity blikly při průjezdu majáky, no prostě husí kůži mám ještě teď. Všichni na mě koukali a čekali, že něco řeknu a ač s tím nemám normálně problém, tak jsem měl sakra velkej knedlík v krku, ale nakonec jsem to dal, všem přítomným poděkoval a s Jirkou se rozloučil. Díky tobě se povedla neskutečná věc. Děkuji.“

Více informací k celému projektu a především bohatou fotogalerii ze včerejší pietní vzpomínkové akce pak naleznete přímo na webu Martina Kramera ZDE.

Autor: Honza Vraný
a Martin Kramer

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

2 Replies to “PIETA: Do neformálního vzdání holdu nprap. Jiřímu Rýznarovi se večer zapojily stovky lidí

  1. Pingback: see this site

Napsat komentář