Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Kultura Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

KULTURNÍ POZVÁNKA: Výročí České republiky v DIVADLE NA JEZERCE

ČESKÁ REPUBLIKA – V  důležitém roce 2018, který je pro Českou republiku ve znamení tzv. osmičkových výročí, zve DIVADLA NA JEZERCE na inscenaci, které se tematicky dotýkají významných milníků historie naší země.

Monodrama SHYLOCK, v němž na jevišti exceluje MILAN KŇAŽKO v roli Žida Jona, je příběhem herce, jehož role byla stažena z repertoáru. Jon ústy Kňažka svou roli obhajuje a divák je zapojen do diskuze o tom, jak by se správně měl Shylock hrát. Je to klaun? Zoufalý stárnoucí muž? Nebo snad zloduch? Proč bychom vlastně měli hledat obhajobu pro umění? Nemělo by právě ono mít nekonečnou škálu možností, jak ho realizovat?

Odsoudit, zakázat, odstranit, spálit. To už jsme nejednou zažili. A trefně to postihnul Jan Werich v úvaze o kořenech antisemitismu: „Vím pudově, že antisemitismus je jednou z největších příčin neštěstí lidstva. A vůbec ne proto, že ubližuje Židům, ale proto, že dovoluje hlupákům, zlým blbcům, nečestným a špatným zbabělcům zbavovat se pocitu méněcennosti.

20. století je v tomto kontextu hluboce poznamenáno událostmi, které odstartoval rok 1938 a následně druhá světová válka. První, kdo poprvé použil slovo holocaust, byl Elie Wiesel – nositel Nobelovy ceny míru. Paradox? Jak míchá kartami svobody fakt odlišného vyznání, jiné národnosti nebo politické příslušnosti? Je důležité, zda je člověk Čech, Němec, Američan, Slovák, Žid, katolík, disident, věřící nebo ateista, nebo bychom měli důležitost přisuzovat jednání člověka v konkrétním případu dané situace?

Přijďte si do Divadla Na Jezerce užít herecký koncert jediného herce, který Shakespearovu postavu, otázku antisemitismu a politickou korektnost tak věrohodně tlumočí stále plnému hledišti. Prolíná se zde tradiční Shakespearovo Být, či nebýt s klasickým Oko za oko, zub za zub.

Za ztvárnění Žida Jona získal Milan Kňažko Cenu Thálie 2016 a na Jezerce mívá pravidelně standing plného hlediště. Výjimečný příběh, který napsal Kanaďan Mark Leiren-Young, se v repertoáru Divadla Na Jezerce zkrátka vyjímá – a to zvlášť u příležitosti výročí vzniku republiky.

Autor: Vlasta Vébr / JV Press
Divadlo Na Jezerce

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

2 Replies to “KULTURNÍ POZVÁNKA: Výročí České republiky v DIVADLE NA JEZERCE

  1. Pingback: saci filtranti
  2. Pingback: Webbschools.org

Napsat komentář