Finance Liberecký Technika Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Nový Bor posílí centrální zásobování teplem moderními kogeneračními jednotkami, cílem je finanční úspora na straně obyvatel města

NOVÝ BOR – Tepelné hospodářství Nového Boru projde významnou proměnou, která do budoucna umožní stabilizovat nebo dokonce i snížit ceny tepla pro koncové zákazníky. Společnost TEPLO Nový Bor, jež provozuje zdejší systém centrálního zásobování teplem a je stoprocentně vlastněná městem, rozšíří své služby o kogeneraci. Dodavatelem řešení a investorem je ČEZ Energo ze skupiny ČEZ ESCO.

Kogenerační jednotky (z anglického slova cogeneration, tedy spolu-výroba) jsou minielektrárnami a miniteplárnami, v nichž se společně vyrábějí elektřina i teplo. Zatímco u klasických elektráren uniká teplo bez využití do okolí, kogenerační jednotka ho dále využívá. Kogenerační jednotky umožňují provozní úsporu za cenu tepla a jsou zároveň šetrné k životnímu prostředí. Dvě kogenerační jednotky pro Nový Bor přitom dosáhnou celkového výkonu 2 200 kWe. Větší z nich o výkonu 2000 kWe bude umístěna v kotelně Wolkerova, druhou o výkonu 200kWe ČEZ Energo instaluje do kotelny v ulici Rumburských hrdinů.

„Pro město je to velice výhodné, protože na vybudování a provoz kogenerací nemusí nic investovat ze svého. My získáme dlouhodobě výhodné ceny tepla. Navíc získáme do teplárenství tu nejmodernější technologii, která existuje,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

„Kogenerace dokazuje, že zdroje pro výrobu tepla mohou být ekologické a zároveň přinášet úsporu pro občany. Naším cílem je do budoucna snižovat ceny tepla a kogenerace je jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout,“ doplňuje ředitel společnosti TEPLO Nový Bor Milan Přívratský.

Příjmem pro město bude i nájem za pozemky, na kterých kogenerace stojí a které si ČEZ Energo od města pronajímá. Elektřina z kogeneračních jednotek bude putovat do distribuční sítě a teplo přímo odběratelům v Novém Boru.

„Kogenerační jednotky jsou moderní technologií, která šetří palivo a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 procent. V praxi to znamená nejen finanční úsporu, ale i vyšší ekologičnost. Jako palivo je navíc využíván plyn, což je výrazně šetrnější zdroj než uhlí,“ říká generální ředitel ČEZ Energo David Bauer. V současné době podle něj probíhají projekční a přípravné práce. S uvedením do zkušebního provozu a kolaudací zdroje se počítá v průběhu příštího roku.

ČEZ Energo provozuje 119 kogeneračních jednotek v 64 lokalitách po celé ČR s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 94 MWe. Výroba z kogeneračních jednotek ČEZ Energo dosáhla v prvním letošním pololetí rekordních hodnot. Plynové minielektrárny a miniteplárny vyrobily 139 000 MWh elektřiny a 690 TJ tepla. Oproti loňskému prvnímu pololetí stoupla výroba elektřiny o osm procent a výroba tepla o čtyři procenta. ČEZ Energo, která je společnou dcerou ČEZ ESCO TEDOM a jedničkou na českém trhu kogenerací, také navýšila počet provozovaných lokalit.

 ČEZ ESCO (Energy Service Company), je dceřiná společnost ČEZ, která komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí. Zajišťuje dodávky elektřiny, plynu a tepla, energetické audity a energetické poradenství, výstavbu elektrických zařízení, kogeneračních jednotek a střešních fotovoltaických elektráren. Pro řadu zákazníků také jejich energetická zařízení provozuje a poskytuje služby týkající se údržby a servisu. ČEZ ESCO je rovněž dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou.

Autor: Ota Schnepp
mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář