Moravskoslezský Složky IZS Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

Záchranáři Moravskoslezského kraje zasahovali během víkendu u desítky pádů z výšek

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Během uplynulého víkendu vyjížděly posádky zdravotnické záchranné služby na území Moravskoslezského kraje k desítce případů zraněných, kteří spadli z výšky.

Od pátečního odpoledne do nedělního večera tak zasahovali pětkrát na Frýdecko-Místecku, třikrát na Bruntálsku a po jednom výjezdu zaznamenali v Ostravě a na Novojičínsku.

Pokud jde o příčiny zmíněných úrazů, šlo téměř v polovině z nich o pády ze žebříku při práci na zahradě nebo opravách domu. Tři lidé se zranili při pádech ze střechy a po jednom pak utrpěli úraz, když spadli ze stromu, při rekonstrukci mostu a z lešení.

Záchranáři u postižených ošetřovali lehká, středně závažná i těžká poranění – ponejvíce v oblasti hrudníku a končetin, v několika případech také otřesy mozku.

Většina zranění se odehrála při práci doma, tedy během oprav domů, nebo podzimních pracích na zahradách. V této souvislosti je na místě varování vzhledem k práci ve výškách. Záchranáři varují před přeceňováním vlastních sil a dovedností, stejně jako před práci ve výšce s absencí jištění. Zkušenosti ukazují, že již pády z dvoumetrové výše mohou znamenat vážný úraz.

Autor: PhDr. Lukáš Humpl

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

2 Replies to “Záchranáři Moravskoslezského kraje zasahovali během víkendu u desítky pádů z výšek

Napsat komentář