Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Krimi Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Složky IZS Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

AKTUÁLNĚ: Silný vítr opět bičuje Českou republiku! Na nohou jsou stovky hasičů

ČESKÁ REPUBLIKA –  V souvislosti s velmi silným větrem provedly jednotky hasičů od půlnoci do 7 hodiny ranní 156 technických zásahů, jednalo se o odstraňování spadlých stromů, které zatarasily komunikace. Nejvíce zásahů bylo evidováno v Libereckém kraji, v Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina.

Český hydrometeorologický ústav vydal včera výstrahu upozorňující na jev „Velmi silný vítr“ (vysoký stupeň nebezpečí) platnou od 23.10.2018 15:00 hodin do 24.10.2018 15:00 hodin pro kraje Středočeský, Pardubický, Vysočinu a Jihomoravský, na jev „Silný vítr“ (nízký stupeň nebezpečí) platnou od 23.10.2018 15:00 hodin do 24.10.2018 15:00 hodin pro kraje Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský.

I přes to, že během přechodu studené fronty nebyl nikdo zraněn, např. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje doporučuje v době silného větru minimalizovat pohyb venku a tím se nevystavovat zbytečnému riziku.

Podrobně za HZS krajů

Liberecký kraj
Od dnešní půlnoci vyjížděli hasiči v Libereckém kraji v souvislosti se silným větrem k téměř 40 událostem. Nejvíce událostí bylo zaznamenáno v okolí Jablonce nad Nisou, na Semilsku a Českolipsku. Pád stromu uzavřel několik komunikací v přímo v Jablonci nad Nisou, Tanvaldu, ve Svoru, Kamenickém Šenově, Semilech i v Liberci. V Lučanech nad Nisou vítr vytrhl ze země autobusovou zastávku, kterou hasiči museli zabezpečit, aby neohrožovala okolí. Kvůli větvím, které se zachytily v drátech elektrického napětí, je na Jablonecku část domácností bez elektřiny. Omezený provoz je i na železničních tratích. Konkrétně mezi Křižany a Karlovem pod Ještědem. Také na trati mezi Novým Borem a Českou Lípou odstraňují hasiči z kolejiště překážky.

Ústecký kraj
Od 19:30 23. 10. do 8:00 24. 10. 2018 vyjely hasičské jednotky v Ústeckém kraji k 25 zásahům z důvodu silného větru. Hasiči nejčastěji odstraňovali spadlé stromy a větve na pozemní komunikace, dráty vedení a jednom případě spadlý sloup.

Královéhradecký kraj
V souvislosti se silným větrem vyjížděly jednotky požární ochrany k celkem 10 zásahům, a to zejména během včerejšího večera (23. 10.) a dnešní noci (24. 10.). Silný vítr například uvolnil část lešení v Hradci Králové, Plotištích nad Labem. Hasiči jej částečně rozebrali tak, aby nehrozilo žádné nebezpečí. Dále odstraňovali popadané stromy na Hradecku (Štít, Hradec Králové, Slatina, Kratonohy), na Trutnovsku (Žacléř, Královec) a v Krkonoších. V ranních hodinách poté vyjížděla jednotka ke spadlému stromu, který blokoval provoz na železniční trati u Kuksu.

OHLÉDNUTÍ: Je tomu rok, co Česko bičoval silný vítr a je tu znovu!
Před rokem Česko bičoval extrémně silný vítr, přišlo při tom o život několik lidí. ČHMÚ varuje že by rychlost větru měla dosáhnou i rychlosti 110km/h.
Před rokem 29.10.2017 náš tým byl v terénu při jedné z nejsilnějších vichřicí roku. Kameraman měl problém udržet se s kamerou na rameni na nohou, přitom jsme boj s větrem nevzdali a dále jsme pro vás připravovali reportáž. Teď se společně podíváme co napáchal silný vítr před rokem, a co se od něj očekává v příštích hodinách.
Minulý rok hasiči evidovali zhruba 5000 výjezdů spojených se silným větrem. Operační střediska tísňových linek byly defakto přetíženy, operátoři nebyli schopni odbavovat tolik hovorů kvůli silnému větru a přitom když někomu šlo vážně o život nemohl se dovolat pro pomoc na tísňovou linku 150.
Vítr před rokem napáchal obrovské škody. Například v Mostě spadl strom na auto a doslova ho rozpůlil, dále také v ulici Višňová urval anténu z věžového domu, ta následně spadla na chodník, nikdo nebyl zraněn.
Ale při vichřici přitom několik lidí přišlo o život. Například v Jičíně zabil padající strom muže který šel po chodníku. U obce Stařec na Třebíčsku strom usmrtil ženu na kterou také spadl.
Článek z minulého roku si můžete připomenout ZDE.
Autor: Jakub Najman
a kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
Foto: Jakub Najman
Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář