Pardubický Technika Z domova Zprávy podle krajů

Hasiči z Českých Heřmanic vytahovali koně z jímky

ČESKÉ HEŘMANICE – Operační důstojník vyslal o víkendu dvě jednotky hasičů do Českých Heřmanic (profesionální z Vysokého Mýta a dobrovolná z Českých Heřmanic).

Spadl tady totiž kůň do jímky, která byla zhruba 2 m hluboká. V jímce bylo asi 50 cm vody. Kůň byl při příjezdu jednotek při vědomí, ale vyčerpán. Jezdkyně, která s koněm do jímky spadla, vyvázla bez zranění. Kůň měl asi 480 kg. Hasiči k místu události měli možnost přijet pouze přes pole. Ale těžká technika zapadla, protože pole bylo podmáčené. Dobrovolná jednotka zajistila traktor s radlicí. Aby traktor mohl projet, musel být odstraněn plot přilehlé zahrady.

Kůň v jímce seděl a bylo těžké pod ním protáhnout popruhy. Bylo tedy použito pamlsků a dalšího koně. Teprve poté se kůň postavil na všechny čtyři nohy, ale při této akci si jezdkyně, která asistovala postavení koně na nohy, poranila ruku a na místo musela být povolána posádka zdravotnické záchranné služby. Hasiči poté koně zajistili do popruhů a zvíře vytáhli.

Majitel koně si na místo zavolal zvěrolékaře, protože zvíře bylo zraněné z pádu do jímky. Jímka byla následně zajištěna proti dalšímu pádu.

autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

foto: HZS Pardubického kraje

 

 

 

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz

Napsat komentář