Krimi Složky IZS Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů Zvířata

ZAUJALO NÁS: Policisté na Zlínsku kontrolují chatové oblasti nedaleko Buchlovic i na koních

ZLÍNSKO –  Mnoho majitelů chat své přechodné obydlí na zimu opouští a vrací se zpět zase až na jaře. Po tu dobu jsou tyto objekty opuštěné a tedy i lákavé pro zloděje. Starost o zabezpečení svého majetku musí mít především sami chataři, avšak v nepravidelných intervalech se v chatových oblastech objevují i policisté Krajského ředitelství policie Zlínského kraje.

Mimo jiné jsou to především policejní kynologové a příslušníci jízdní policie. Tak tomu bylo ve středu i v okolí Buchlovic na Uherskohradišťsku. Policisté a jejich čtyřnozí kolegové se zaměřili na chaty stojící v okolí Lázní Leopoldov na Smraďavce, u kterých měli za úkol zkontrolovat, zda jsou dostatečně zabezpečeny. Na kliky vchodových dveří navíc umístili visačku se základními preventivními pravidly a s informacemi, ve který den chatu zkontrolovali.

Policisté během kontroly nezjistili žádné protiprávní jednání, nicméně nelze konstatovat, že by bylo u všech rekreačních objektů vše v pořádku. K vidění totiž byly i chaty s otevřenými okny či balkóny. U těch policisté vyrozuměli majitele, kteří si objekty přijeli zabezpečit.

Kontroly chat a rekreačních objektů se ve Zlínském kraji konají nepravidelně v průběhu celého roku. O tom, jak důležité je kvalitní zabezpečení rekreačních objektů, napovídají i statistické údaje. V roce 2018 lidé napříč Zlínským krajem oznámili 30 vloupání do chat. O rok dříve to bylo dokonce 98 případů. Letos za první dva měsíce jsme zaevidovali již 8 případů vloupání.

Majitelé rekreačních objektů by při prevenci před krádežemi měli dodržovat několik základních pravidel. V chatách by například neměli nechávat žádné cennosti, nejčastěji si totiž zloději vybírají elektroniku, zahradní nářadí, apod. Škoda, která krádeží vznikne, se pak klidně může pohybovat řádově v desítkách tisíc korun. Chatu musí majitelé dostatečně zabezpečit. Vše uzavřít, uzamknout, popřípadě si pořídit zabezpečovací zařízení nebo mříže do dveří i oken. Kdo to chce zloději opravdu znepříjemnit, měl by po konzultaci s odborníkem investovat také do elektronického zabezpečení a bezpečnostních kamer. I přesto se ale může stát, že objekt navštíví nezvaný host. Pokud se na místě již nenachází, je nutné okamžitě informovat policisty, nic neuklízet a zbytečně se kolem chaty nepohybovat. Naopak v situaci, kdy na zloděje narazí přímo při činu, nedoporučujeme snažit se jej svépomocí zadržet. Ve snaze uprchnout z místa činu může být i „prostý“ zloděj nebezpečný. Nechte jej proto odejít, zapamatujte si jeho vzhled, barvu oblečení a popřípadě nějaký detail, který by mohl pomoci pachatele snáze identifikovat. Policistům také pomůže určení směru úprku, informace o tom, jestli je pěšky nebo má poblíž vozidlo, apod.

Preventivní akce navazuje na celorepublikový projekt „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“. Ten představuje jakýsi souhrn preventivních opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů proti vloupání. Hlavními nástroji projektu jsou mimo jiné mobilní aplikace „Zabezpečte se“, která je volně ke stažení na Google Play anebo App Store, dále jsou to rozhlasové spoty, video spoty či specializované semináře.

Více informací o projektu naleznete na http://www.policie.cz/clanek/novy-preventivni-projekt-na-ochranu-majetku.aspx .

Autor: nprap. Petr Jaroš

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář