Krimi Pomáháme Složky IZS Středočeský Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Druhý poplachový stupeň při požáru garáže na Rakovnicku

RAKOVNICKO – V pondělí 20. května pár minut po osmnácté hodině přijala operátorka tísňové linky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje informaci o výbuchu a následném požáru garáže v obci Městečko na Rakovnicku.

Podle poplachového plánu k události vyjely jednotky HZS Rakovník a SDH Roztoky a Křivoklát. Při jízdě k zásahu bylo jednotkám upřesněno, že v garáži se nachází tlakové láhve a zaparkovaná osobní vozidla, která jsou požárem už zcela zasažena, a hrozí, že se požár rozšíří i na dům. Operační důstojník proto k požáru vyslal posilové jednotky ze stanic Kladno a Stochov a zároveň byl vyhlášen poplach i jednotkách sboru dobrovolných hasičů obcí Zbečno a Velká Buková.

Po příjezdu první jednotky bylo zjištěno, že hasičská vozidla se k místu požáru přímo nedostanou a je potřeba natáhnou asi dvě stě metrů dopravního vedení. Dále byl potvrzen požár garáže, který se už rozšířil na střechu přístavku. Velitel zásahu proto vyhlásil II. stupeň požárního poplachu a do Městečka vyrazily ještě jednotky SDH Panoší Újezd a Sýkořice.

Hasičům se podařilo požár lokalizovat přibližně do hodiny za pomoci C a D proudů a vysokotlaku. Následovalo vyhledávání skrytých ohnisek pomocí termokamery a jejich postupné dohašování. Ještě před příjezdem hasičů se pokoušel požár hasit sám majitel nemovitosti, který se lehce popálil na dolních končetinách a byl na místě ošetřen zdravotnickou záchrannou službou. Nařízenou dohlídku požářiště zajistila dobrovolná jednotka z Křivoklátu, která svoji činnost ukončila hodinu po půlnoci.

Podle majitele došlo k úniku LPG ze zaparkovaného vozidla a k následnému výbuchu, který byl iniciován kotlem na tuhá paliva, pak se požár plně rozšířil na garáž. Tuto verzi následně potvrdil i vyšetřovatel příčin vzniku požáru. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 800 tisíc korun. Včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit majetek v částce cca 3 500 000 korun. Po dobu zásahu byla vyhlášena pohotovost jednotkám SDH Nové Strašecí a Lubná, které byly v záloze pro případ vzniku dalších zásahů.

Zdroj : HZS středočeského kaje

 

 

Jitka Andrlová
Redaktorka jitka.andrlova@jvpress.cz

Napsat komentář