Cestování Kultura Tipy na výlet Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

TIP NA VÝLET: Rokoková perla uprostřed chmelnic, to je malebný zámek Stekník u Žatce

STEKNÍK – Tentokrát přijměte pozvánku na malebný rokokový zámek Stekník, nacházející se nedaleko Žatce. V údolí řeky Ohře, obklopen chmelnicemi, vytváří doslova harmonickou kompozici v krajině především díky svým terasovitě upraveným zahradám a svojí jedinečnou rokokovou výzdobou.

Zámek stojí na místě bývalé středověké tvrze, vystavěn byl v době vrcholného baroka a později rokokově upraven. Dispozičně se skládá ze dvou křídel a navazující zámecké kaple. Od roku 1997, kdy zámek přebírá Národní památkový ústav, začíná jeho postupná rekonstrukce. Veřejnosti jsou v současné době zpřístupněny prostory chodeb prvního patra a jižního křídla zámku s výstavou historických hraček a kočárků, dále sala terrena a nádherně zrestaurovaná kaple s původním mobiliářem. Návštěvníci se mohou v letošním roce těšit na zpřístupnění dalších prostorů, především na hlavní sál s původní pozdně barokní výmalbou.

V druhém prohlídkovém okruhu mohou návštěvníci navštívit přilehlé terasovitě upravené zahrady. Jedná se o styl italského baroka s ústřední osou schodiště a navazujícími terasami se zídkami. Za pozornost stojí uvést, že právě tyto zahrady je nejkrásnější navštívit v letním období, kdy návštěvníka doslova omámí vůně a barvy právě vykvetlých růží.

Zajímavostí zahrady je, že na jejím okraji se nachází objekt lehkého opevnění, takzvaný řopík, rovněž veřejnosti přístupný.

FOTOGALERIE… 

Oficiální webová prezentace zámku: https://www.zamek-steknik.cz/cs

Autor: Patrik Makula
Foto: Patrik Makula

Napsat komentář