Auto-Moto Doprava Finance Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Krimi Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Politika Praha Složky IZS Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

MINISTR DOPRAVY VLADIMÍR KREMLÍK: Bodový systém musí působit preventivně

ČESKO – Řidičák na zkoušku bude doplněn o další vzdělávání, vyplynulo to z workshopu k bodovému systému, který se konal v úterý 11. června na ministerstvu dopravy.

Zástupci ministerstva představili zástupcům veřejnosti, poslanců i médií nejpodstatnější chystané změny i konkrétní životní situace, na kterých demonstrovalo úpravy oproti stávající legislativě. Návrh zákona je momentálně v mezirezortním připomínkovém řízení, kde k němu své názory vyslovila odborná veřejnost.
„Nový bodový systému musí vyloučit piráty silnic. S veřejností jsme si vyjasnili, jak se změní sankce, aby systém působil preventivně, aby rodiče připoutali svoje děti, za jízdy se netelefonovalo a nepsali SMS. Máme připomínkové řízení, které probíhá, a já chci, aby návrh zákona šel na vládu v co nejkratší době,“ uvedl po konaném semináři ministr dopravy Vladimír Kremlík.
Návrh zákona díky tomu ještě dozná změn, obdržených připomínek je na dvě stě. Mezi ty nejčastěji skloňované na semináři patřil i takzvaný řidičák na zkoušku, tedy snížení hranice pro vybodování u řidičů, kteří mají řidičský průkaz čerstvě. Ministerstvo zváží možnost, zda pro ty mladé řidiče, kteří již nějaký přestupek udělali, nezavede nějaké další vzdělávací aktivity, aby se s řidičem pracovalo dříve, než přijde o řidičské oprávnění.
Chystaná novela má za cíl především zjednodušit celý bodový systém například prostřednictvím zavedení pouze tří pásem bodů (0, 4 a 6b.) a zvlášť represivní má být vůči pirátům silnic, tedy chystá přitvrzení trestů za alkohol při řízení, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz, porušování rychlostních limitů o 40 km/h a více nebo za odmítnutí zkoušky na alkohol či drogy.
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR
Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář